Děkuji, vážený pane místopředsedo, vážené senátorky, vážení senátoři.
Zastoupím pana premiéra a současně tedy prosím o shovívavost, protože o tomto dokumentu jednal primárně Úřad vlády. Já tedy nejsem odborníkem na umělou inteligenci, ale pokusím se vám představit dlouho očekávanou bílou knihu o umělé inteligenci, která byla vydána Evropskou komisí 19. února. Ta kniha nezávazně naznačuje, jakým směrem by se Komise regulace měla ubírat a jaké podmínky důvěryhodné a bezpečné umělé inteligence navrhuje komise nastavit. V bílé knize se komise zaměřuje na dva hlavní cíle – vybudování ekosystému excelence a ekosystému důvěry. V rámci ekosystému excelence komise podporuje spolupráci členských států v oblasti výzkumu a vývoje, tvorbu tzv. white house center pro výzkum a inovace, koncentraci na dovednosti, podporu malých a středních podniků v přístupu a užívání umělé inteligence. Budování ekosystému důvěry je druhým cílem, který komise stanovuje, v něm navrhuje, že regulatorní rámec by se měl soustředit na minimalizaci potenciálních rizik a chce definovat tzv. vysoce rizikové aplikace umělé inteligence. Vysoce rizikové aplikace by měly být takové, které se buď využívají v odvětvích, kde lze očekávat významná rizika, či pokud se umělá inteligence aplikuje v konkrétním odvětví takovým způsobem, že pravděpodobně hrozí značná rizika. Kromě toho by mohly nastat výjimky, při kterých by aplikace umělé inteligence byla označena za vysoce rizikovou bez ohledu na odvětví, např. v oblasti přijímání zaměstnanců či pro účely biometriky.
Komise plánuje vytvořit seznam konkrétních odvětví s vysoce rizikovým využitím umělé inteligence. V subjektu by měly být uloženy povinné zákonné požadavky, o kterých je třeba nadále třeba diskutovat a komise v bílé knize možné prvky těchto zákonných požadavků vyjmenovává. Splnění budoucích právních předpisů v této oblasti by mělo být dle komise ověřováno tzv. objektivním předběžným posouzením shody, což může být formou testování, inspekcí či certifikací. Pro aplikace, které nebudou shledány jako vysoce rizikové, by mohl být zaveden dobrovolný systém označování. V den vydání bílé knihy byla spuštěna veřejná konzultace, která byla prodloužena do této neděle 14. června. Komise plánuje nabídnout a tím i navázat regulatorním dokumentem v posledním kvartálu 2020 či na začátku roku 2021. V bílé knize byla v březnu schválena rámcová pozice, v rámci její přípravy proběhla konzultace se stakeholdery, kteří se k dokumentu vyjádřil a jejich pozice byla částečně zohledněna.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Hamáček , MV , Senát , 24. schůze , umělá inteligence , 10.6
autor: PV
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině.
- 18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze
- 16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost