Ministr Prachař: Dnes podepsaný protokol přispěje ke snížení negativních vlivů dopravy na životní prostředí

26.09.2014 21:11 | Zprávy

U příležitosti čtvrtého zasedání signatářských zemí tzv. Karpatské úmluvy podepsal ministr dopravy Antonín Prachař v pátek 26. září Protokol o udržitelné dopravě. Cílem protokolu je posílit a usnadnit spolupráci smluvních stran v oblasti rozvoje udržitelné nákladní a osobní dopravy a dopravní infrastruktury v Karpatech.

Ministr Prachař: Dnes podepsaný protokol přispěje ke snížení negativních vlivů dopravy na životní prostředí
Foto: ANO
Popisek: Ministr dopravy Antonín Prachař

Protokol by měl přispět k udržitelnému rozvoji karpatského regionu a zároveň minimalizovat a v nutných případech také kompenzovat negativní socioekonomické a environmentální vlivy rozvoje dopravy a dopravní infrastruktury. „Je zřejmé, že otázky dopravy a životního prostředí jsou velmi úzce propojeny. Doprava je klíčová pro hospodářský růst každé země, přispívá k vytváření pracovních míst a umožňuje obchod. Na druhou stranu má dopravní sektor negativní vliv na životní prostředí. Věřím, že se nám v protokolu podařilo dosáhnout velmi dobré rovnováhy obou těchto aspektů,“ řekl ministr dopravy Antonín Prachař, který Vládu České republiky na mezinárodním jednání v Mikulově zastupoval.

Dnes podepsaný Protokol o udržitelné dopravě je důležitým krokem k dalšímu rozvoji mezinárodní spolupráce, pro kterou představuje sektor dopravy významné odvětví. Tento rozvoj podporuje Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, s cílem zajištění souladu hospodářského rozvoje s požadavky na ochranu životního prostředí. „Rozvoj dopravní infrastruktury je v rámci Karpatské úmluvy do značné míry podmiňující pro celkové plnění cílů úmluvy, mezi které patří mimo jiné podpora udržitelného cestovního ruchu, ekoturismu, zachování kulturního i přírodního dědictví,“ dodal Prachař. Na místě dále ministr ocenil dosavadní expertní i politickou spolupráci v rámci Karpatské úmluvy a zdůraznil, že aspekty životního prostředí jsou důležité pro úspěšné zajišťování stavebních povolení a územního plánování.

Státy uznávají důležitost nákladní a osobní silniční dopravy, zejména z hlediska dostupnosti odlehlých oblastí a rozvoje karpatského regionu. Negativní vlivy by měly být eliminovány např. tím, že bude ponížen objem provozu, který vede citlivými oblastmi, bude usnadněn přístup k alternativním palivům či dojde k podpoře hromadné dopravy. Za účelem podpory udržitelné železniční dopravy by mělo dojít např. k zefektivnění využívání různých druhů dopravy či k přesunutí dálkové nákladní a osobní dopravy v největší možné míře na železnici. V letecké dopravě by mělo dojít k vylepšení stávající dopravní infrastruktury, ke zlepšení spojení mezi letišti v Karpatech se zaměřením na veřejnou dopravu a snahou bude rovněž snížit provoz letadel a zamezit křížení s migračními koridory ptáků. V oblasti cyklistiky a pěší turistiky se země zavázaly zejména budovat vhodnou infrastrukturu – tj. chodníky, turistické stezky a cyklostezky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo dopravy

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil: Obrat Evropy k Asii je vlastně jediný možný

16:21 Zahradil: Obrat Evropy k Asii je vlastně jediný možný

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ekonomické integraci v Asii