Ministr Vojtěch: Pracovat ve zdravotnictví je prestiž, měli bychom to ukázat mladým

17.01.2020 16:25 | Zprávy

Ministr zdravotnictví v Ostravě zahájil roadshow ke kampani Studuj zdrávku a otevřel otázku potřebnosti nelékařských povolání.

Ministr Vojtěch: Pracovat ve zdravotnictví je prestiž, měli bychom to ukázat mladým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

V průběhu návštěvy Ostravy zahájil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch roadshow v rámci kampaně Ministerstva zdravotnictví STUDUJ ZDRÁVKU. Do konce února 2020 proběhnou besedy se žáky na základních školách ve vybraných městech ČR a budou otevřeny interaktivní zóny pro zájemce o studium zdravotnických nelékařských oborů a práci ve zdravotnictví v místních obchodních centrech.

Jaké předpoklady bych měl mít, když chci jít studovat zdrávku? Co všechno vlastně obnáší práce sestry? Jak náročná je práce záchranáře? Tyto a další otázky měli žáci ZŠ Matiční v Ostravě nejen na ministra zdravotnictví, ale i na náměstkyni pro ošetřovatelskou péči FN Ostrava Andreu Polanskou a vrchní sestru kliniky tamní hematoonkologie Kateřinu Hašovou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se studenty probral možnosti uplatnění ve zdravotnictví a zdůraznil, že práce ve zdravotnictví je výzvou i celoživotním posláním. Po debatě v zóně Studuj zdrávku v OC Nová Karolína měli žáci možnost zažít operaci ve virtuální realitě na simulovaném operačním sále.

„Pracovat ve zdravotnictví je prestiž. Tato práce dává obrovský smysl pro celou společnost. Měli bychom to ukázat mladým lidem, kteří jsou dnes v 8. a 9. třídách na základních školách a rozhodují se, kam se vydat na střední školu, nebo i později na vysokou, a přemýšlí, proč má vlastně smysl pracovat jako sestra, záchranář či laborant,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, kterého potěšilo, že měli přítomní žáci ZŠ Matiční skutečný zájem o práci ve zdravotnictví: "Jsem rád, že se žáci zajímali nejen o práci na pozicích sester či záchranářů, ale jeden z nich měl dokonce i přesnou představu o tom, že se chce stát praktickým lékařem."

Předpoklady, které by měl zájemce o studium zdravotní školy mít, popsala žákům v Ostravě Kateřina Hašková, vrchní sestra kliniky hematoonkologie FNO: „Vysoký studijní potenciál je v případě zdravotních oborů důležitý. Student by měl mít po dokončení vyšší odborné či vysoké školy povědomí z oblasti fyziologie, patofyziologie, anatomie a dalších oblastí. Ne každý obor bude znát úplně perfektně, to neumí nikdo, to se naučí časem, ale mít znalosti z odborných oblastí v dostatečné míře, to je velmi důležité a my skutečně potřebujeme mít zkušené a vzdělané profesionály.“

K samotnému povolání sestry Kateřina Hašková uvedla především důležitost empatie: „Ve zdravotnictví potřebujeme empatické sestřičky, protože když se dozvědí pacienti v těžké situaci informace o svém zdravotním stavu, tak mnohdy reagují ne úplně ideálně, nejsou vždy příjemní na zdravotnický personál, a sestra to musí zvládnout. Jednak se s tím musí umět vyrovnat, pak také pochopit toho člověka, být mu oporou, a s celou situací naložit co nejlépe.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

kampaň , MZ , studium , zdravotnictví , Vojtěch

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák

14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k europoslanci Niedermayerovi.