Ministr Výborný: V rámci rozvoj venkova podpoříme lesnictví, obnovu lesních cest i snížení množství skleníkových plynů

08.01.2024 8:19 | Tisková zpráva
autor: PV

V 3. kole příjmu žádostí intervencí rozvoje venkova ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023-2027 získají žadatelé téměř 3,5 miliardy korun.

Ministr Výborný: V rámci rozvoj venkova podpoříme lesnictví, obnovu lesních cest i snížení množství skleníkových plynů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marek Výborný

Peníze pomohou zlepšit situaci našeho lesnictví i obnovit lesní cesty a jsou zaměřeny také na opatření ke snížení produkce skleníkových plynů. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) podepsal pravidla pro poskytování dotací.

Téměř 3,5 miliardy korun získají žadatelé ve 3. kole příjmu žádostí na rozvoj venkova ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky. „Dotace budou směřovat na pořízení technologií pro hospodaření v lesích, investice do lesních školek, do základního zpracování dřeva, do výstavby a rekonstrukce lesních cest a do skladů dříví i na vodohospodářská opatření v lesích. Podpora je určena také na investice související s rekreační funkcí lesa, kdy se za dotace budou moci budovat turistické stezky, herní a naučné prvky, informační tabule, stavět lávky a mostky nebo zřizovat odpočinková místa pro návštěvníky lesa. Příspěvky poslouží i k výsadbě porostů náhradních dřevin v imisních oblastech,“ řekl ministr Marek Výborný.

Podpora přispěje ke snížení emisí skleníkových plynů a amoniaku ze zemědělské výroby včetně výstavby koncových skladů u zemědělských bioplynových stanic a instalace zařízení pro akumulaci bioplynu. S pomocí dotací budou moci zemědělci rozšířit svoji činnost i na nezemědělské podnikání. Mohou tak například založit řemeslnou dílnu, začít zpracovávat dřevo nebo začít podnikat v agroturistice, kde návštěvníci poznají život na farmě, přímo na místě mohou ochutnávat její produkty nebo si vyzkoušet jízdu na koni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zákaz mobilů ve školách

Znamená zákaz mobilů ve školách izolaci od technologií? Podle mě ne a souhlasím s vámi, že digitální gramotnost nebo jak to nazvat je třeba rozvíjet, ale je třeba řešit i socializaci dětí, kterou dnes nahrazují právě telefony, tablety apod. a to podle mě není dobře.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

21:02 Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.