Ministryně Maláčová: Chtěla jsem, aby prošla stoprocentní nemocenská

04.03.2021 15:46

Projev na 8. schůzi Senátu dne 4. března 2021. Návrh zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě.

Ministryně Maláčová: Chtěla jsem, aby prošla stoprocentní nemocenská
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama

Děkuji, pane předsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, do Senátu chodím skutečně velmi ráda. Víte, že Senát mám také velmi ráda, také jsem pro něj dlouhá léta pracovala. Měla jsem mj. čest pracovat jako zástupkyně Kanceláře Senátu při Evropském parlamentu, ale teď k věci.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 19636 lidí

Předkládám vám zde dnes návrh, který velmi dobře znáte. Nebudu zatajovat, že tzv. izolačku jsem chtěla upřednostnit, chtěla jsem, aby prošla stoprocentní nemocenská. To je podle mě návrh těžkého kalibru, který odpovídá té těžké krizi. Těžké zdravotní krizi, kterou v tuto chvíli prožíváme. A mnozí z vás jsou lékaři, takže asi nemusím popisovat, jaké peklo se odehrává za zdmi nemocnic.

Nicméně stoprocentní nemocenská díky našemu pravicovému koaličnímu partnerovi neprošla. A jsem ráda, že se ve sněmovně v tom úterním večerním jednání podařilo prosadit alespoň tu původní izolačku. Až 370 Kč po dobu 14 dnů jako bonus k nemocenské, to je podle mě nástroj, který by nám měl pomoci zvládnout těch několik příštích týdnů, bude platit zpětně. Tzn. od 1. března, pokud návrh schválíte. A důležité za mě je také říci, že lidé do 35.000 Kč hrubého – víte, že ty hranice jsou pohyblivé kvůli daňovým slevám – nepřijdou o peníze, pokud budou v karanténě nebo izolaci.

O tom je ten návrh. Jedná se o několik měsíců, nebo velmi dlouhou dobu vyjednávaný návrh na úrovni sociálního dialogu, na úrovni tripartity. Zaměstnavatelé budou dostávat své náklady hrazeny. Tu standardní nemocenskou dostanou ze 60 % uhrazenou... Omlouvám se, dostanou uhrazenou z programu Antivirus, tu druhou část, až těch 370 Kč, dostanou uhrazenou. Budou si ji moci odečítat ze sociálního pojištění z odvodů, které by jinak odváděli.

Nebudu mluvit dlouho. Vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, žádám vás o podporu tohoto návrhu zákona. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

19:38 Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

Agentura OSN, Světová zdravotnická organizace, chce nastavit celosvětová pravidla pro boj s dalšími …