Míth (ODS): Trump jen vyhazuje línou EU z pohodlného mama hotelu

11.07.2018 8:39

Ve veřejném prostoru bohužel ubývá věcné diskuse, střetů argumentů a jejich vážení. Přibývá však nekritického fandění či odmítání.

Míth (ODS): Trump jen vyhazuje línou EU z pohodlného mama hotelu
Foto: ODS
Popisek: Jaroslav Míth

Donald Trump je člověk, který vyvolává emoce. Není to žádná kancelářská myš bez chuti a bez zápachu. Už vzhledem ke svému zevnějšku, způsobu jednání a vyjadřování není možné si ho nevšimnout. Nikomu není lhostejný. Někdo ho má rád, někdo si do něj projektuje své představy, jiný ho nenávidí. Málo kdo však věcně hodnotí podstatu jeho snah a záměrů.

Z našeho pohledu jsou nicméně v souvislosti s Trumpem aktuálně důležité především dvě věci – cla a obranný rozpočet NATO.

Poslední dobou je hlavním narativem, doslova paradigmatem většiny médií, že Trump návrhy cel málem vyvolal obchodní válku se svými spřátelenými zeměmi a egoisticky oslabil západní vazbu. Jak by řekli Slováci, „zvonku to tak vyzerá“.

Ale jaké je realita? Evropská unie nasazuje na americký dovoz mnohem vyšší cla a tarifní omezení než USA na dovoz z EU. Je to tak. Vzniklo to krátce po válce, kdy USA pomáhaly poničené a vyčerpané Evropě. Jistě, bylo i v jejich zájmu, aby se západní Evropa zvedla a prosperovala. Ale dnes, 73 let po válce? Když životní úroveň průměrného Evropana je vyšší než životní úroveň běžného Američana? To už se obhajovat nedá. A nedivme se americkým voličům, že se jim to nelíbí. A požadovat po amerických politicích, aby dělali ve funkci něco jiného, než slíbili v kampani, také nelze věčně. Na tenhle evropský produkt nejsou američtí voliči zvědaví.

A obranné výdaje členských zemí NATO? Pokud jsme se zavázali, že budeme dávat na obranu 2 procenta národního rozpočtu ročně, tak to prostě dodržujme! Je to v našem zájmu. Trumpův bývalý poradce Bannon na přednášce v Praze jasně řekl, že pokud Evropané pořád mluví o ruské hrozbě, ale nechtějí dát na obranu slíbená 2 procenta, tak je v tom prostě rozpor.

Jistě, není možné, aby třeba Lotyšsko mělo jednu osminu letadlové lodě nebo Litva s námi napůl jeden strategický bombardér. Ale pěšáky přece proboha musíme mít vlastní!

Jak má americký politik doma vysvětlit, že musí zaplatit a poslat na východní hranici NATO americkou živou sílu, protože místním se jaksi nechce? Je správné pomáhat spojenci, který na něco nestačí, protože je třeba malý. Ale dlouhodobě není možné pomáhat někomu, kdo je líný.

Pohleďme pravdě do tváře. Evropa se dlouho spoléhala na to, že obranu za ni zajistí a zaplatí USA. A dlouho také těžila z jednostranně otevřeného amerického trhu.

To ale nemohou USA dělat věčně. Donald Trump je teď v nezáviděníhodné roli tatínka, který svému čtyřicetiletému synkovi bez příkras říká, že by se už měl konečně postavit na vlastní nohy a vypadnout z mama hotelu.

A to se špatně poslouchá. V mama hotelu je přeci tak krásně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Růžička: Přímá cesta k vládní koalici ANO - KSČM - SPD - Pražský hrad

12:14 Senátor Růžička: Přímá cesta k vládní koalici ANO - KSČM - SPD - Pražský hrad

Komentář na facebooku k vyjádření premiéra Babiše, kde vyzývá ČSSD k pevnému postoji, zda chce zůsta…