Nacher (ANO): Klienti potřebují v rámci spotřebitelských sporů efektivnější ochranu

25.10.2018 10:23 dop.

Klienti bank a pojišťoven, kteří se kvůli svým sporům s finančními domy obracejí na finančního arbitra, budou jako spotřebitelé lépe chráněni. Předpokládá to novela občanského soudního řádu, jež v pátek předloží do legislativního procesu předseda sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher.

Nacher (ANO): Klienti potřebují v rámci spotřebitelských sporů efektivnější ochranu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher

„V dnešní praxi se stává, že finanční arbitr, nebo další podobné mimosoudní orgány, rozhodnou ve prospěch klienta, ale finančně i organizačně silnější obchodník napadne toto rozhodnutí u soudu. Spotřebitel se pak stává žalovanou stranou a musí si obstarat veškeré argumenty sám. Novela občanského soudního řádu by to měla změnit tak, aby se mimosoudní orgán mohl přihlásit do soudního řízení, vysvětlit důvody svého rozhodnutí a podpořit tak spotřebitele,“ uvedl Patrik Nacher. Novelu pošle do legislativního procesu na konci tohoto týdne.

Podle člena výboru zapsaného spolku Podvedení klienti Jiřího Chvojky je to první krok ve snaze o vyrovnání pozice spotřebitele proti velkým finančním ústavům. „Banky a pojišťovny mají dost peněz na to, aby ze spotřebitelů vysoudily duši. Instituce typu finančního arbitra vydávají pravomocná rozhodnutí, ale dalšího procesu už se účastnit nemusí. Spotřebitel tedy má v ruce rozhodnutí ve svůj prospěch, ale jako žalovaná strana ho musí u soudu proti elitním advokátům najatým pojišťovnami obhájit, na což mnohdy nemá ani peníze, ani kapacity. Tuto iniciativu Patrika Nachera tedy velmi vítáme,“ uvedl Jiří Chvojka.

Zapsaný spolek Podvedení klienti poskytuje bezplatně pomoc klientům poškozeným produktem investičního životního pojištění. Spolek také vede spor s Českou pojišťovnou v oblasti IŽP, který má podobu substituce hromadné žaloby. Zároveň se aktivně podílí na snaze přimět Českou národní banku k plnění jejích povinností v oblasti ochrany spotřebitele. Všechny tři kroky jsou součástí snahy o narovnání podmínek na trhu s investičním životním pojištěním. Pravomocná rozhodnutí finančního arbitra a soudu se svými důsledky mohou dotýkat bezmála dvou milionů pojistných smluv.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

selhání vlády

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Hlavní město zvyšuje kvalitu služeb pro oběti partnerského násilí

14:58 Johnová (Praha sobě): Hlavní město zvyšuje kvalitu služeb pro oběti partnerského násilí

Před dvěma lety se hlavní město zavázalo modernizovat a posílit kapacity specializovaných služeb pro…