Peksa (Piráti): Česká republika čelí mezinárodní ostudě

27.03.2023 21:45 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zpoždění se zavedením pravidel na ochranu whistleblowerů

Peksa (Piráti): Česká republika čelí mezinárodní ostudě
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Česká republika čelí mezinárodní ostudě a možné vysoké pokutě, protože za poslední 4 roky nedokázala zavést pravidla na ochranu whistleblowerů.

Pokuta, která České republice hrozí, by se mohla vyšplhat na přibližně 50 milionům korun. Navíc by se pokuta za každý následující den zvyšovala o dalších 100 tisíc korun, dokud Česko nezavede Komisí schválená pravidla na ochranu whistleblowerů.

Anketa

Má Marian Jurečka vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 31338 lidí

Komise nám přitom dala více než dost času, abychom pravidla zavedli. Evropská směrnice byla schválena už v roce 2019. Po připomínkách o vypršení lhůty pro zavedení pravidel se návrh zákona až teď ve Sněmovně konečně někam posouvá a ještě letos by ho konečně měla aktuální vláda přijmout. Předchozí vláda Andreje Babiše totiž na transpozici směrnice do českého zákona po celou dobu u moci zvysoka kašlala.

Proč? Naprosto zjednodušeně – zákon pomáhá novinářům a whistleblowerům odkrývat korupci a chránit český a evropský rozpočet před rozkrádáním. Zrovna Andrej Babiš, který je zapletený do několika takových kauz, jako například investigace Pandora papers, o tom ví své.

Nová pravidla v České republice potřebujeme jako sůl! Směrnice má whistleblowerům poskytnout ve veřejném a soukromém sektoru mechanismy pro odhalování protiprávního jednání. Zároveň zajišťuje, že se whistlebloweři nebudou muset bát odvety, se kterou se často setkávají v nejrůznějších formách. Klasickým případem jsou strategické žaloby cílené na novináře, které je mají zastrašit od další investigativní práce.

A já vážně doufám, že se nám podaří tato důležitá pravidla zavést co nejdříve.

reklama

autor: PV

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šitina (SPD): Finanční správa zruší 77 územních pracovišť finančních úřadů

21:03 Šitina (SPD): Finanční správa zruší 77 územních pracovišť finančních úřadů

Jenom Královéhradecký kraj tak přijde o svá územní pracoviště v Broumově, Dobrušce, Dvoře Králové na…