Komise si ve svém programu vytyčila řadu priorit, které jsme jako sociální demokracie přivítali, protože zohledňovaly priority ČSSD. Zejména pozitivně vnímám fakt, že Komise chce klást důraz na růst zaměstnanosti, vznik pracovních míst a ekonomický růst. To koneckonců naznačuje i samotný název programu Komise, tedy Nový začátek pro Evropu: Moje agenda pro zaměstnanost, růst, spravedlnost a demokratickou změnu. Právě proto, že jsme v programu Komise a sociální demokracie našli značný průnik, Jeana-Clauda Junckera jsme podpořili ve volbě do čela této Komise. Jedním z budoucích kroků k realizaci alespoň části této agendy, by mělo být naplnění ambicí spojených s Evropským fondem pro strategické investice. Za problém považuji fakt, že se Evropská komise zatím více nezaměřuje na to, aby členské státy do fondu přispívaly. To by měl být jeden z jejích cílů, protože tento fond, jenž by v následujících třech letech měl odblokovat 315 miliard eur, má nastartovat velmi důležité projekty, které následně povedou k růstu zaměstnanosti a unijní ekonomiky, tedy i k plnění programu Komise.
Jak jsem již naznačil, s programem Komise jako takovým jsem spokojen, ovšem již ne tolik s jeho naplňováním. Postrádám zásadní úspěch, kterým by nadchla. Naopak je poznamenána kauzou, která zasáhla prvních 100 dní jejího úřadování, takzvanými Lucemburskými úniky, též označovanými jako LuxLeaks. V listopadu 2014 vyšlo totiž najevo, že více než 300 nadnárodních firem uzavřelo s Lucemburskem tajné dohody, díky kterým si zajistily nižší daně. Jakožto člen evropských sociálních demokratů jednoznačně požaduji co nejdříve přijmout opatření, která by podobným daňovým únikům v budoucnu zamezila. Tato kauza jednoznačně podkopává Junckerovu autoritu a měla by se v co nejkratším čase vyřešit, aby se Komise mohla co nejdříve zaměřit na svůj program, který si vytyčila pro rok 2015. Těmi je například rychlá příprava klíčové legislativy vedoucí k nastartování hospodářského růstu a zaměstnanosti, dále zkvalitnění regulačního prostředí či konkrétních politik, například v oblasti digitálního růstu a vytvoření jednotného digitálního trhu, vytvoření energetické unie či podpory průmyslové politiky. Domnívám se, že Komise tak trochu ztrácí momentum.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

20:09 Kolář (TOP 09): Plamenné rezoluce nikomu a ničemu nepomůžou
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k projevu předsedy Evropské rady Antónia Costy na smu…
- 19:14 Okamura (SPD): Kvůli Fialově vládě výrazně narůstá zadlužení státu
- 18:11 Sedmihradská (STAN): Zákon o řízení a kontrole veřejných financí byl schválen
- 17:16 Sadovský (ANO): Milá vládo, když už nevíte, co se stalo, tak to aspoň přiznejte
- 16:14 Prezident Pavel: Dát Ukrajině jasnou perspektivu
- 15:18 Maláčová (SOCDEM): Evropskou unii potřebujeme a chceme. Musí se ale změnit