Italský ministr zahraničí Antonio Tajani označil Libyi za „mimořádnou situaci, kterou musí Evropa řešit společně“.
„Role Ruska v Libyi se nadále rozšiřuje a využívá ji jako ústřední uzel své africké strategie,“ uvedl pro POLITICO jeden z diplomatů EU, který problematiku pozorně sleduje, a dodal, že politicky propojená pašerácká síť v Libyi podporuje strategické úsilí Ruska, pomáhá Moskvě obcházet sankce a využít migraci jako svou zbraň.
Rusko posiluje vliv v Libyi zejména prostřednictvím velitele libyjské národní armády Chalífa Haftara, usiluje o zřízení námořní základny ve Středomoří a údajně také zvažuje rozmístění raket v jižní Libyi.
Libyjské základny už nyní Rusko využívá pro své operace v Africe a i jihoevropské země se obávají, že by Moskva mohla využít migraci jako nástroj hybridní války proti Evropské unii.
Řecko má zase obavy z turecko-libyjské spolupráce na rozdělení Středozemního moře na energetické námořní zóny. Turecko a Libye si nárokují vody jižně od Kréty. Řecko to považuje za nelegální podle mezinárodního práva, a Athény tak vyslaly v reakci na migrační vlnu a strategické obavy k libyjským břehům dvě válečné lodě.
Už minulou středu řecká vláda oznámila, že pozastaví vyřizování žádostí o azyl pro migranty, kteří do země připlouvají z Libye. Rozhodnutí následovalo poté, co v posledních dnech dorazilo více než 2 000 migrantů na Krétu. Opatření by mělo podle agentury DW trvat nejméně tři měsíce.
„Mimořádná situace vyžaduje mimořádná opatření, a proto řecká vláda přijala rozhodnutí informovat Evropskou komisi, že ... přistupuje k pozastavení vyřizování žádostí o azyl, zpočátku na tři měsíce, pro osoby, které do Řecka připlouvají ze severní Afriky po moři,“ řekl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.
Celkem se počet nelegálních přechodů v centrálním Středomoří za první polovinu roku zvýšil o sedm procen, a to téměř výhradně kvůli Libyi. Od začátku roku dorazilo na Krétu už asi 9 000 migrantů.
A ačkoliv Evropská komise nad nastalou situací v Libyi vyjádřila znepokojení, POLITICO upozorňuje, že skutečné řešení zatím chybí. Předpokládá se, že by mohly být využity finanční pobídky, podobně jako v dohodě Evropské unie s Tuniskem z roku 2023, kdy EU platila za zastavení migrace. V případě Libye ale diplomaté pochybují, že by to kvůli silné vnitřní nestabilitě a vlivu milic fungovalo.
Důkazem nezájmu Západu o problematickou situaci v Libyi je podle POLITIKA i červnová deklarace Severoatlantické aliance ze summitu v Haagu, která Afriku vůbec nezmiňuje.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom