Premiér Babiš: Dostupnost léků je pro nás zásadní a naše vláda pracuje na tom, aby se ještě výrazně zlepšila

24.07.2019 17:04 | Zprávy
autor: PV

Předseda vlády ČR Andrej Babiš navštívil v doprovodu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Premiér Babiš: Dostupnost léků je pro nás zásadní a naše vláda pracuje na tom, aby se ještě výrazně zlepšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Prohlédl si laboratoře, v nichž se analyzují vzorky léčiv, včetně těch nelegálních, Centrální úložiště elektronických receptů i místo, kde by měla do konce roku 2023 stát nová administrativní budova. Tématem jednání premiéra s vedením ústavu byly především konkrétní kroky ke zlepšení dostupnosti léků. Ministerstvo zdravotnictví reaguje na stále častější výpadky léčiv a připravilo dvě novely zákonů.

Chystaná novela zákona o léčivech přináší sérii opatření, která povedou k podstatnému zvýšení dostupnosti léků v lékárnách. Přerušení dodávek hlásí jejich výrobci právě Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který spolu s Ministerstvem zdravotnictví podniká další kroky k zajištění zdravotní péče. „Například v lednu byl problém s nedostupností léku Digoxin. Já jsem požádal pana ministra, aby zrychlil předložení zákona, který tento problém vyřeší. Mělo by to být na vládě už na konci srpna, protože je to pro občany a tím pádem i pro nás naprosto zásadní,“ uvedl premiér.

Druhé podstatné opatření má zabránit nekoordinovanému vývozu léčivých přípravků, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, mimo Českou republiku na úkor českých pacientů. “Problémem je i to, že dochází k reexportům léků, a to ve výši 3,5 – 5 miliard korun ročně, což samozřejmě přispívá k tomu, že ty léky nejsou k dostání,“ řekl k tomu premiér Babiš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.