Premiér Fiala: Keňa má o spolupráci s Českou republikou zájem

08.11.2023 10:21 | Tisková zpráva

Předseda vlády ČR Petr Fiala navštívil, v rámci své pracovní cesty po Africe, další ze zemí – Keňu. Stal se tak prvním českým premiérem, který zavítal do této východoafrické země.

Premiér Fiala: Keňa má o spolupráci s Českou republikou zájem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

V pondělí 6. listopadu zahájil v Nairobi česko-keňské obchodní fórum, kterého se zúčastnilo více než 100 keňských podnikatelů. Premiér rovněž navštívil National Defence College, která spolupracuje s Armádou ČR. V úterý 7. listopadu pak jednal s prezidentem Keni Williamem Rutem, ministrem obrany Adenem Dualem a dalšími představiteli armády.

Keňa je klíčovým partnerem ČR v regionu, je to třetí největší ekonomika v subsaharské Africe, která představuje řadu příležitostí pro rozšíření obchodní spolupráce mezi našimi zeměmi. Premiér proto podpořil české exportéry na podnikatelském fóru. „Je zde několik oblastí, kde je velký zájem na rozvíjení spolupráce. Týká se to zejména digitalizace, informačních technologií, dále se našim firmám otvírají dodávky v oblasti zemědělství, ať už jde o technologie, stroje a vše, co se zemědělskou produkcí souvisí,“ uvedl premiér. V rámci obchodního fóra, kterého se zúčastnilo 112 hostů z keňského byznysu, došlo k podpisu memoranda o spolupráci mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR a Keňskou obchodní komorou.

Premiér navštívil i National Defence College, kde studují důstojníci z 16 zemí Afriky a Asie. Se studenty diskutoval o globálních bezpečnostních hrozbách. Česká armáda s univerzitou dlouhodobě spolupracuje na různých projektech, v minulosti například pomáhala s výcvikem Keňských ozbrojených sil.

Bezpečnost v regionu a posílení obranné spolupráce patřily i mezi hlavními témata jednání s prezidentem Keni Williamem Rutem.

„Keňa představuje stabilizační prvek v tomto neklidném regionu. Zde se otvírá prostor pro rozšíření naší spolupráce pro české firmy působící v oblasti obranného průmyslu. Ty by se mohly zapojit do některých projektů modernizace keňské armády,“ uvedl premiér Fiala. „Keňa je země, která usiluje o stabilitu a mír, a která má zájem o spolupráci s Evropou a s Českou republikou. Věřím, že tato moje návštěva a velmi vřelé, intenzivní setkání s panem prezidentem Rutem bude impulsem pro další rozvoj našich vztahů. Věřím, že naše firmy si odsud odvezou i konkrétní projekty či konkrétní přísliby spolupráce,“ dodal premiér.

Anketa

Souhlasíte s tím, že koalice SPOLU jde společně i do eurovoleb?

3%
17%
hlasovalo: 38472 lidí

Po přijetí keňským prezidentem zamířil Petr Fiala na jednání s ministrem obrany Keni Adenem Dualem a dalšími představiteli tamní armády včetně náčelníka generálního štábu. „Jednání se týkalo bezpečnostních otázek a spolupráce, která zde mezi našimi armádami již funguje. Pochopitelně jsme hovořili o tématech, které se týkají modernizace armády, která je příležitostí pro náš obranný průmysl,“ řekl po jednání český předseda vlády.

V Národním muzeu v Nairobi se premiér zúčastnil prezentace českých aktivit v oblasti ochrany biodiverzity, výzkumu a inovací a seznámil se s pokračováním vědecko-inovativního projektu na záchranu severních bílých nosorožců. „Česko-keňská spolupráce ohledně ochrany životního prostředí je nesmírně důležitá. Jejím zásadním symbolem je dlouhodobá snaha pracovníků zoo ve Dvoře Králové a jejich keňských kolegů při záchraně severního bílého nosorožce. Pokud se podaří záchranu tohoto vzácného savce dovést do konce, bude to obrovský úspěch,“ uvedl premiér. V muzeu je i česká stopa, část expozice je věnována rodačce z Opavy, spisovatelce Joy Adamsonové, která napsala slavné knihy o lvici Else. Tu zde v 50. letech s manželem vychovali a úspěšně vrátili zpět do divoké přírody.

Na své cestě po Subsaharské Africe navštívil již český předseda vlády Etiopii a Keňu, v dalších dnech ho čeká jednání v Ghaně a Pobřeží slonoviny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nedávno jsem se dozvěděl, že Ruská federace a Čína výrazně posílily a dál posilují svůj vliv v Africe, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJamščik , 08.11.2023 12:35:05
A stačí, aby profesor užvaněných pavěd Fiala, pí ejč dý zajel do Afriky a obě východní velmoce tam končí. Zejména z nabídky spolupráce AČR s Keňou mají Rusko a Čína hrůzu. ČR pozvedne Afriku ekonomicky. I když samotná česká ekonomika jde zu grunt. Závěr: Fiala by měl vyhledat psychiatra.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Kubisková (Přísaha): Postavil se supermarketu. Víc takových statečných farmářů

8:04 Kubisková (Přísaha): Postavil se supermarketu. Víc takových statečných farmářů

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k farmě Luční dvůr v Bartošovicích.