Touto akcí „kulový blesk“, kde si vymění pozemky hl. m. Praha, Praha 11, rodiny restituentů a několik soukromých společností, se udělá poslední tečka nejen za 12 let trvajícími soudními spory, ale i za křivdami a chybami, které ČR napáchala rodinám, hospodařícím stovky let na území dnešního Jižního Města. Polnosti a hospodářská stavení jim nejprve sebrali v minulém režimu komunisti, aby jim je v 90. letech zpět politici vydali v rámci restitucí, ale tak špatně, že s nimi nemohli nic dělat.
Mnoho těchto pozemků bylo pod stavbami, chodníky, silnicemi, parky nebo hřišti, které na nich vznikly za minulého režimu. To vedlo k dlouhým a nákladným soudním sporům, které vyústily v povinnost Prahy platit vlastníkům nájemné. U Prahy 11 to dělá aktuálně 5,6 milionu korun ročně. A to je náklad, který nyní naší MČ ročně odpadne. Budeme za to tak moct třeba opravit chodníky v části sídlišť nebo postupně zrekonstruovat kuchyně v našich mateřinkách a ZŠ, které jsou někde více než 40 let staré a na jejichž opravu bychom jinak jen velmi složitě hledali finance.
Kromě toho Praha 11 dostane jednorázově doplatek za směnu zhruba 52 milionů korun, protože do směny vložila více pozemků, než nakonec dostane. Za tyto peníze už lze třeba opravit celou pochozí zónu na Hájích, aby do ní neteklo a přestaly se uvolňovat dlaždice, nebo za to můžeme opravit a zrekonstruovat asi deset vnitrobloků s parky mezi paneláky, nebo vybudovat asi 200 nových parkovacích míst pro občany Jižního Města.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Ondřej Prokop
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.