SOCDEM: Vláda nás netáhne na západ a brzdí růst ekonomiky, říká Zaorálek

24.05.2024 8:49 | Tisková zpráva

Přetrvává krize na trhu s bydlením, řada lidí řeší tíživou sociální situaci, ve veřejném sektoru několik let nerostou mzdy a vláda nemá řešení žádného z těchto problémů. Vláda dělá všechno pro to, aby naše ekonomika nerostla a lidi vhání do nejistoty. Tvrdá kritika neschopnosti vlády dnes zazněla z úst Lubomíra Zaorálka, Kláry Školníkové, Jiřího Dienstbiera a Vladimíra Špidly na tiskové konferenci Sociální demokracie.

SOCDEM: Vláda nás netáhne na západ a brzdí růst ekonomiky, říká Zaorálek
Foto: SOCDEM
Popisek: SOCDEM - logo

Vysoké ceny nemovitostí i vysoké nájmy zásadně snižují dostupnost bydlení. V některých městech dávají lidé i přes 40 procent příjmů na to, aby měli střechu nad hlavou. Vláda není schopná jim pomoci, říká Lubomír Zaorálek, volební jednička SOCDEM pro volby do europarlamentu: „V návrhu zákona o dostupném bydlení je nápad založit 270 poradenských míst, která budou monitorovat prázdné byty. Údajně jich má být až 800 tisíc. Je to jednak iluze, a navíc podobné řešení tomu, kdy Národní výbory v 50. letech do bytů nebo nemovitostí s nadměrnými metry přidělovaly nájemníky s dekretem.“

Řešení měla SOCDEM připravené už v minulém volebním období, ale nenašla pro něj podporu. Jde totiž o alternativu k výstavbě developerů a hypotečních půjček, která nemá u lobbistů stavebních firem a bank pozitivní odezvu. „Podle našeho návrhu by bytová společenství mohly zakládat obce a vložit do nich své pozemky. Na Západě se podobně staví velké množství družstevních bytů. Nyní vláda přišla s pokusem, který komunistům už kdysi zkrachoval,“ připomněl Lubomír Zaorálek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Nepřepisujme dějiny 80 let po válce

20:03 Vondráček (Svobodní): Nepřepisujme dějiny 80 let po válce

Právě si připomínáme 80 let od ukončení nejstrašnějšího konfliktu našich dějin. Ještě nedávno bych t…