Seďa (ČSSD): Střet zájmu je od samého počátku, ale lidem to zřejmě nevadí

31.03.2014 8:18

Přestřelka mezi předsedou vlády a jeho prvním místopředsedou kolem střetu zájmu se dala očekávat a určitě nebude poslední roztržkou. Ono to totiž není nic nového, protože střet zájmu u A. Babiše je od jeho vstupu do vrcholné politiky.

Seďa (ČSSD): Střet zájmu je od samého počátku, ale lidem to zřejmě nevadí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Lidem to ale zřejmě nevadí, protože jinak by jeho hnutí nemělo tak vysoké preference a sám ministr financí by nebyl nejpopulárnějším politikem v zemi. Přesto má pan premiér B.Sobotka pravdu, když říká, že si má A.Babiš vybrat. Buď bude dělat politiku nebo byznys.

A na věci nic nemění skutečnost, že první místopředseda vlády je pouze akcionářem Agrofertu, protože jako významný člen vlády spolurozhoduje o podmínkách podnikání a jako ministr financí dokonce řadu těchto podmínek navrhuje. Opozice má takto stále nabito a je jen otázkou času, kdy opět spustí kanonádu. To, že se tento problém dostal až na půdu Evropského parlamentu, se dalo taktéž očekávat. Vždyť i jednotlivé firmy koncernu Agrofert buď již pobírají dotace nebo o ně budou žádat. Střet zájmu je i v tom, že jako ministr financí je zodpovědný za kontrolu správného čerpání evropských dotací, a to opravdu není málo.

Mohu pochopit, když na kritiku premiéra reaguje pan ministr podrážděně. Protože i on si je dobře vědom tohoto nikdy nekončícího problému. Problému, který bude zatěžovat vládní koalici. Vlažný postoj novinářské obce vůči každodennímu střetu zájmu A.Babiše je pochopitelný. Vždyť jeho impérium vlastní řadu médií a jeho vliv bude pouze narůstat.  Ovšem nemohu pochopit nejednoznačný postoj Transparency International, který to vlastně za skutečný střet zájmu ani nepovažuje. Ne nadarmo zřejmě existuje úzká spolupráce této organizace s vrcholnými představiteli ANO 2011. Protože kdyby se totéž stalo jinému členu vlády, pak by nastal takový mediální tanec, který by vyústil až k demisi či odvolání politika.

Předseda hnutí ANO 2011 zřejmě spoléhá na skutečnost, že bez něj nemůže být žádná většinová vládní koalice a že předčasné volby v době vysokých preferencí tohoto hnutí nikdo nevyvolá. Ale první místopředseda vlády by si měl zejména uvědomit svoji spoluodpovědnost za činnost vlády a plnění jejího programového prohlášení. A také za dobré renomé vlády v očích široké veřejnosti i zahraničních partnerů. Ale souhlasím s názorem, že tento problém je hlavně problémem samotného A.Babiše a  hnutí ANO. Protože pouze čas ukáže, zda tento trvalý střet zájmu mu bude veřejnost neustále tolerovat anebo se později projeví v poklesu popularity. A to nejen pana ministra, ale i samotného hnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Antonín Seďa - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Zaorálek: Když jsem nastoupil do úřadu, byl rozpočet hotový

21:34 Ministr Zaorálek: Když jsem nastoupil do úřadu, byl rozpočet hotový

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyjednal s ministryní financí Alenou Schillerovou dalších 250 milio…