Senátor Balatka: Veřejnoprávní média v dnešní době potřebujeme

08.02.2020 18:19 | Zprávy
autor: PV

Mediální svět se mění. Vstupují do něj různá "alternativní" média, která nectí novinářskou etiku, zveřejňují neověřené informace, "senzace" a někdy i lži a nesmysly, ve kterých se člověk ztratí. Velké mediální skupiny a komerční televize patří jednotlivcům, kteří mají své obchodní a někdy i politické zájmy.

Senátor Balatka: Veřejnoprávní média v dnešní době potřebujeme
Foto: miroslavbalatka.cz
Popisek: Miroslav Balatka

Demokracie ale bytostně potřebuje kvalitní informace, bez nich se nelze dobře rozhodovat. Pokud se člověk rozhoduje na základě nekvalitních nebo lživých informací, jaké asi může být jeho rozhodnutí? Proto si myslím, že na vládě a státu nezávislá veřejnoprávní média potřebujeme. Ať už je u vlády ODS, TOP09, STAN, ANO, ČSSD nebo zkrátka kdokoli. "Politikům se nevěří, politikové se kontrolují", jak říkal Karel Kryl.

Britská BBC - to je asi nejslavnější a nejlepší veřejnoprávní médium na světě. Její etický kodex se stal vzorem pro mnoho nezávislých médií demokratických států, Britové si BBC, stejně jako my v Česku Český rozhlas a Českou televizi platí formou koncesionářských poplatků. Britové jako občané nejstarší demokracie chápou smysl své veřejnoprávní BBC a také vědí, proč je dobré ji mít a co jim za jejich peníze přináší. Víme to ale i my, Češi?

"Nerozumím smyslu existence veřejnoprávních médií. Zárukou nestrannosti či svobody slova nejsou – rozhlas přece existoval i během německé okupace, televize vesele sloužila komunistickému režimu. Nikoho by dnes nenapadlo volat po „veřejnoprávních novinách“, je proto nepochopitelné vyžadovat (a platit) veřejnoprávní rozhlas a televizi."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Třetina: I ta nejmenší vesnička si zaslouží pozornost

6:02 Senátor Třetina: I ta nejmenší vesnička si zaslouží pozornost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke svému senátorskému mandátu.