Senátor Hilšer: Pojďme spíše chránit ty, kdo je v soutěži slabší, a to jsou občané

14.12.2023 18:02 | Zprávy

Projev na 20. schůzi Senátu ČR 14. prosince 2023 k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří.

Senátor Hilšer: Pojďme spíše chránit ty, kdo je v soutěži slabší, a to jsou občané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Marek Hilšer vyvrátil zvěsti o odstoupení z boje o Hrad. Apeloval také na to, aby občané nevolili zlo

Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, já bych se také chtěl vyjádřit k tomu, o čem už zde byla řeč, a to tedy předčasné splacení hypoték. Budu mluvit krátce, protože do detailu tu záležitost rozvedl pan senátor Wagenknecht i paní senátorka Marvanová. Takže detailní argumentace už zde zazněla. Já pouze řeknu to, že jsem pro zachování současného stavu. Mám za to, a podle mého mínění, že současný stav přispívá k soutěži mezi bankami. Ostatně už to zde bylo zmíněno. A prospívá klientům, prospívá občanům. Já si ještě vzpomínám, a to také bylo zmíněno, když byly stanoveny podmínky ohledně mobilních tarifů, kdy lidé nemohli přecházet mezi jednotlivými mobilními operátory. A vedlo to k tomu, že byly vysoké ceny mobilních tarifů. A dnes v ČR máme nejvyšší ceny mobilních tarifů v EU. Já myslím, že to je docela analogie.

Mám také za to, že banky nejsou v současné době v nějaké vážné krizi, naopak. Za poslední dobu jsme si všimli, že jejich zisky stoupají a windfall tax se také nedaří vybírat. Takže myslím, že není třeba, abychom je nějakým zásadním způsobem museli chránit. Pojďme spíše chránit ty, kdo je v soutěži slabší, a to jsou občané, to jsou klienti a to jsou spotřebitelé. Takže já bych se také přimlouval pro to, abychom otevřeli podrobnou rozpravu k tomuto bodu.

S ostatními věcmi nemám problém. S tímto problém mám, takže bych byl rád, kdybychom mohli hlasovat o tom pozměňovacím návrhu a pak podpořit i celý zákon.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti): Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve dvanácti lokalitách

23:08 Zábranský (Piráti): Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve dvanácti lokalitách

Hlavní město uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit …