Výroba energie provází lidstvo od nepaměti. Používání ohně pálením dřeva byl první velký milník ve vývoji lidstva. Postupně lidé pálili uhlí, ropu, plyn, až skončili u jaderných zdrojů. Všechny tyto vyjmenované zdroje energie mají společného jmenovatele, a tím je odpad, ať ji ve formě emisí do atmosféry nebo ve formě životu nebezpečně zářícího jaderného odpadu. Jaderná energie je navíc velice nestabilní zdroj hrozící neustále přímo apokalyptickou havárií vyřazující celá rozsáhlá území na stovky let mimo život. Ovšem už od nepaměti lidé využívali i obnovitelné zdroje energie, ať již to byly větrné mlýny, pohony lodí pomocí plachet anebo vodní náhony pro mlýny a továrny. Společným jmenovatele pro tyto zdroje jsou nulové emise a nulový odpad.
Pokrokem vědy a technologii postupně lidstvo zvládlo i vůbec nejčistší způsob výroby energie, a to přímou přeměnou slunečního záření na elektřinu. Též nové větrné elektrárny se notně liší od těch starých větrných mlýnů, a to nejen konstrukcí, ale především mnohem vyšším výkonem. Dalším společným jmenovatele těchto bezemisních zdrojů energie je jejich nízká stabilita. Prostě vítr nefouká stále a slunečná a jasná obloha není minimálně v noci. Jenomže i s tímto problémem si umí moderní technologie poradit. Krátkodobé výkyvy lze velice efektivně řešit již dostupnými akumulátory, no a ty dlouhodobé, sezonní výkyvy lze řešit syntetickou výrobou vodíku z vody a jeho následných derivátů ve formě syntetického metanu či čpavku. Metan je totiž mnohem snáze skladovatelný, a nakonec i transportovatelný.
Škarohlídi budou namítat, že je to moc drahé, tedy, že to bude znamenat vynaložit mnoho práce a úsilí, a přece jenom levnější je pálit dál uhlí a riskovat výbuch jádra a ušetřený čas práce strávit v teple u televizoru nebo na pláži v nějakém letovisku. Z pohledu jedné generace to je snad i pochopitelné, ale z pohledu lidstva myslícího na své potomky a potomky svých potomků je to neetické až hříšné, a to tím spíše, že se ukazuje, že výroba energie v obnovitelných zdrojích a její skladování je ve skutečnosti mnohem levnější než pálení uhlí, či štěpení jádra s následným odstraňováním dopadů na společnost, přírodu a planetu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
energetika , energie , Lang , Soukromníci , technologie
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k europoslanci Niedermayerovi.
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly