Starosta Němec: Město Spartan Race zakázat nemůže

23.07.2020 21:24

Vedení kroměřížské radnice nemůže zrušit adrenalinové běžecké klání Spartan Race, které je plánováno na nadcházející víkend.

Starosta Němec: Město Spartan Race zakázat nemůže
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Kroměříže Jaroslav Němec

„S ohledem na zvyšující se počet lidí nakažených koronavirem v České republice bych chtěl, aby byl závod odložen na jiný termín. Pořádá ho ale soukromá firma, které město akci zrušit nemůže, takovou pravomoc nemáme. Je tak na pořadateli, aby splnil státem nařízené podmínky pro konání akcí, a na státních orgánech, aby v případě jejich neplnění zasáhly,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Představitelé města komunikovali i s Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje. Podle hygieniků Kroměříž patří do zóny s nejnižším výskytem nákazy, a tak hygiena nyní nemá zákonné možnosti akci zakázat. Podle starosty není legální cesta, jak Spartan Race nepovolit.

„Kvůli aktuální situaci by bylo zodpovědné akci zrušit a nenadřazovat byznys soukromé firmy nad zdraví účastníků a obyvatel Kroměříže. Chtěl bych apelovat na občany, ať raději na závod nechodí ani jako diváci, aby eliminovali riziko. Také provozovatelé hotelů a restaurací by měli zvážit, zda jim vyšší tržby o jednom víkendu vynahradí případné ztráty, které by mohla přinést případná opatření po zavlečení nákazy do města,“ dodal Němec.

Vedení města podle něj vnímá četné připomínky obyvatel, kteří vyjadřují znepokojení například na sociálních sítích. „Faktem je, že se mnou pořadatelé komunikovali jen v závěru loňského roku, kdy byli na schůzce na radnici a probírali jsme konání závodu v červnovém termínu. Ten byl zrušen a o červencovém termínu se mnou nikdo nejednal,“ doplnil starosta.

Závody se uskuteční 25. a 26. července, za oba dny by se jich podle pořadatele mělo zúčastnit celkem přes 6000 lidí. Pořadatelé omezí počet souběžně startujících na 50 místo obvyklých 250. Závodníkům budou měřit teplotu, sami budou mít roušky a rukavice. Velké náměstí bude rozděleno do pěti sektorů, v žádném nebude více než 1000 lidí. U každého vchodu bude stojan s desinfekcí. Desinfekce bude také u každé z více než dvaceti překážek na trati. Pořadatelé z bezpečnostních důvodů zrušili veškerý catering a také šatny a sprchy. K dispozici budou pouze mobilní toalety. Trasu vymezí asi 2,5 kilometru objednaných zábran, které oddělí diváky od startujících.

Omezení v dopravě lidé najdou na úřední desce ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): Aktuální výše rozpočtového schodku 295 miliard vůbec neodpovídá skutečnosti

12:27 Dostálová (ANO): Aktuální výše rozpočtového schodku 295 miliard vůbec neodpovídá skutečnosti

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 30. listopadu 2022 k návrhu zákona o státním rozpočtu České…