Veselý (ČSSD): Čtyři týdny dovolené jsou naprostá ostuda

21.04.2021 13:57

Projev na 99. schůzi Poslanecké sněmovny 21. dubna 2021 k zákoníku práce

Veselý (ČSSD): Čtyři týdny dovolené jsou naprostá ostuda
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Poslanec Ondřej Veselý

Děkuji za slovo, pane předsedající.

Já pochopitelně budu mluvit úplně naopak, než všichni tři mí předřečníci, byť si jich vážím, tak absolutně nesouhlasím. Tady zaznívá, že firmy jsou ty, na kterých stojí Česká republika. Že firmy jsou ty, které plní státní rozpočet. Nejsou to firmy, jsou to zaměstnanci, já uznám, že to jsou zaměstnanci firem. Ale pokud ty firmy mají fungovat, tak především musí mít odpočaté a spokojené zaměstnance, jinak fungovat nebudou.

Jsme v 21. století, kdysi nebyla dovolená žádná, postupně stoupala, dlouho byla tři týdny, to si pamatuji ještě já. Teď je čtyři týdny. Ale řada zaměstnanců - a jsem za to velmi rád, už má pět i více týdnů dovolené. A z mého pohledu jsou do roka dovolené v současné době čtyři týdny naprostá ostuda těch zaměstnanců, kteří takto mají nastavenou, je mi líto. A věřím, že se najde shoda pro to, aby když už podporujeme kde koho v rámci covidové pandemie, tak abychom podpořili i zaměstnance tím, že budou mít dostatek času na odpočinek.

A co ti zaměstnanci v té době, kdy ten odpočinek čerpají, dělají? Sedí doma a neutrácejí peníze. No samozřejmě, že utrácejí. Čerpají služby, nakupují potraviny, chodí do restaurací. To znamená, že když dáme o týden dovolené více, tak nejen budeme mít odpočaté a spokojené zaměstnance, ale budeme mít i kupní sílu, která roztočí naši vnitřní spotřebu. Takže já tento návrh absolutně podporuji.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Ten pán je zločinec

10:57 Kalousek (TOP 09): Ten pán je zločinec

Komentář na facebookovém profilu k roli kancléře Mynáře během zhoršení zdravotního stavu prezidenta …