Vích (SPD): Naše zanedbané vojsko dostalo vloni o čtyři miliardy méně

09.01.2018 12:26

Ministerstvo obrany vedené ministrem Martinem Stropnickým (ANO) loni nevyčerpalo z rozpočtu 4,4 miliardy korun. Peníze prý převede a vyčerpá v letošním roce. Nová ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) je výší nevyčerpané částky překvapena.

Vích (SPD): Naše zanedbané vojsko dostalo vloni o čtyři miliardy méně
Foto: Archiv politika
Popisek: Radovan Vích, předseda Regionálního klubu SPD Libereckého kraje
reklama

Svědčí podle ní o nevhodně nastaveném systému čerpání financí, což má dopad na konkrétní zakázky. Systém chce změnit. Jedná se třeba o nákup mobilních radiolokátorů (MADR), u kterých nebyla uzavřena připravená smlouva za cca 868 mil. korun anebo neplnění smlouvy v termínu na dodávku vyprošťovacích vozidel za 237 mil. korun, částečné zpoždění dodávky letištních radiolokátorů za 162 mil. korun anebo pomalejší postup některých stavebních zakázek. Další část neutracených peněz představují běžné výdaje, především kvůli nedodání objednané munice či zpoždění servisních prací.

Obrana měla problémy s nevyčerpáním rozpočtu i v minulých letech a bývalý ministr obrany Stropnický byl za to často oprávněně kritizován.

Na základě těchto skutečností si kladu otázky, co tedy na pozici ministra obrany Martin Stropnický celé uplynulé období dělal a jak vlastně ministerstvo řídil? Proč nedošlo ze strany odpovědných pracovníků civilně-správní části MO k důsledné přípravě a souboru opatření vedoucí ke zkrácení celého procesu výběrových řízení, nákupů a akvizic? Proč nedošlo ze strany tehdejší vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ke změně ZZVZ, který by celý proces zjednodušil? Na co je tedy závazek NATO vydávat na obranu 2% HDP, když dlouhodobě od roku 2004 vydáváme cca 1% HDP, tedy polovinu, a z této poloviny není MO pod vedením ANO schopno utratit ještě další desetinu a jak relevantní jsou tedy argumenty, že za rok 2017 došlo k navýšení rozpočtové kapitoly MO o více než 10% oproti předcházejícímu roku, když je pak více než 4 miliardy nedočerpáno? A co na to velení armády? A je tedy hnutí ANO vůbec schopné uvedený složitý resort  řídit, když ministryně obrany Karla Šlechtová se nyní učí znát vojenské hodnosti?

Pravda se ukáže při zítřejším sněmovním klíčovém hlasování o vyslovení důvěry vládě Andreje Babiše. Stanovisko poslaneckého klubu SPD je jako vždy jednoznačné. K návrhu programového prohlášení vlády máme výhrady včetně personálních obsazení některých ministerstev a ministerstvo obrany je jedním z nich.

Ing. Radovan Vích
poslanec a místopředseda výboru pro obranu   

Převzato z profilu.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnilička (ANO): Je namístě, abych přijal trest za to, že jsem o víkendu porušil vládní opatření

15:35 Hnilička (ANO): Je namístě, abych přijal trest za to, že jsem o víkendu porušil vládní opatření

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 26. ledna 2021.