A to ve vitríně kanceláře radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květy Vinklátové.
Kamila Parsi Žďárská se mezi Mistry tradiční rukodělné výroby dostala v roce 2012. Ona sama studovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě, kde v roce 1997 úspěšně zakončila obor Tvorba a výroba skleněných figurek. Bezprostředně po dokončení studií si založila vlastní ateliér, kde vyráběla skleněné foukané květiny a masivní tvarované figury. Ke skleněným objektům přibyla také výroba vinutých perlí. V roce 2000 odcestovala Kamila Parsi Žďárská do Dánska, kde v centru Kodaně pro firmu Glasmenageriet Tivoli předváděla výrobu skleněných figurek v obchodě s českým sklem. Tato praxe ji přivedla k místnímu fenoménu sbírání skleněných špendlíků. Výrobě skleněných miniatur, které se pomocí zatavené jehly zapichují do barevných jehelníčků, se věnuje dodnes.
„Betlém i další výrobky určitě stojí za vidění. Obdivuji mimo jiné zručnost, se kterou paní Parsi dokáže vyrobit tak drobnou skleněnou figurku,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV