Zdechovský (KDU-ČSL): Zájem zemí o vstup do EU potvrzuje, že unie je stále prestižním klubem

01.08.2022 15:25 | Komentář

Nedávné zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií je pro EU je povzbudivou zprávou. Svědčí o tom, že o členství je mezi státy stále zájem i po odchodu Británie, který znamenal pro reputaci EU těžkou ránou.

Zdechovský (KDU-ČSL): Zájem zemí o vstup do EU potvrzuje, že unie je stále prestižním klubem
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Přetrvávající zájem ze strany několika zemí můžeme považovat za důkaz, že členství v EU je stále vnímáno jako prestižní záležitost.

I Balkán si zaslouží pozornost

Jedná se o počátek další fáze přístupového procesu zmíněných dvou západobalkánských zemí. A také další významný posun při procesu rozšiřování EU během krátké doby poté, co byl přiznaný kandidátský status Ukrajině a Moldávii.

Z důvodů, které zde snad není třeba zmiňovat, se pozornost zcela pochopitelně upíná především směrem k Ukrajině. Nicméně ani za současné situace stále nemůžeme zapomínat na jihovýchod Evropy.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

V balkánském regionu se snaží získat vliv hned několik hráčů. Jednak Rusko zvláště mezi pravoslavným zeměmi, Čína, která zde mocně investuje nebo blízké Turecko, které zde rovněž sleduje své zájmy. EU nemůže zůstat pozadu. Podcenit strategický význam této oblasti, která je považovaná za pomyslnou hranici, kde se střetává svět Evropy a orientu, by se v budoucnu mohlo krutě vymstít.

Komplikovaný proces

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 39129 lidí

Celková situace je tedy taková, že přístupová jednání v současné době probíhají s Albánií, Černou Horou, Severní Makedonií a Srbskem. Ukrajině a Moldávii byl přiznaný status kandidátské země a další dvě země – Bosna a Hercegovina a Gruzie – podaly přihlášku. Přistoupení samozřejmě nebude pro uchazeče ani EU jednoduché.

Pro všechny země samozřejmě bude celý proces přistoupení velmi komplikovanou a mnohaletou cestou. Důvod je jednoduchý. Ve všech případech se jedná o ekonomicky slabší země potýkající se i s mnoha jinými problémy, jako je např. korupce či obecně špatné fungování institucí a nedostatečné zajištění vymahatelnosti práva.

Moldávie s Ukrajinou budou muset provést rozsáhlé ekonomické a politické reformy, aby mohly i s nimi vůbec mohly začít přístupové rozhovory.

EU je o hledání kamarádů

Navzdory všem „ale“ je poslední vývoj povzbudivou zprávou nejen pro EU jako celek, ale i pro Česko. Už proto, že zahájení rozhovorů s oběma balkánskými zeměmi se podařilo dosáhnout v době českého předsednictví.

Postkomunistickým členským státům EU (samozřejmě včetně Česka) může být z dlouhodobého hlediska přistoupení dalších zemí s podobnou historickou zkušeností prospěšné v jednom důležitém ohledu.

Být členem Evropské unie totiž znamená především „hledání kamarádů“ a Česko může díky rozšíření získat další potenciální spojence s podobnými zájmy. Pokud budou mít při rozhodování v EU silnější slovo postkomunistické země, bude to pro nás jedině plus.

Přeji hezký den a veselou mysl!

(psáno pro blog idnes.cz)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kovářová (STAN): Politika se nedá dělat od jedné tiskovky k druhé

18:05 Kovářová (STAN): Politika se nedá dělat od jedné tiskovky k druhé

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k neúčasti hnutí ANO na jednání o důchodové reformě n…