Zelení: 13 států EU chce obnovu ekonomiky na zelených základech. Proč mezi nimi chybí Česko?

15.04.2020 5:37 | Zprávy

Hned třináct zemí EU, včetně pandemií nejvíce postižených Itálie a Španělska, se přidalo k výzvě Evropské komisi, aby všechny kroky, které bude navrhovat pro obnovu evropské ekonomiky, byly postaveny na ekologických a udržitelných základech.

Zelení: 13 států EU chce obnovu ekonomiky na zelených základech. Proč mezi nimi chybí Česko?
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

„Tyto země si uvědomují, že má smysl investovat pouze do takového oživení, které je postavené na zdravých základech a které zvýší naši odolnost vůči všem budoucím krizím, včetně klimatické krize,“ komentoval aktivitu progresivních zemí spolupředseda Zelených Michal Berg. „Je smutné, že Česko takové ambice nemá. Ministr Havlíček nemá pravdu, když tvrdí, že země jako Itálie odmítají European Green Deal. Naopak, tyto země v tom vidí potenciál, jak se dostat z krize,“ dodal.

Zelení přináší český překlad výzvy 13 evropských zemí.

Svět čelí bezprecedentní krizi. Pandemie Covid-19 po sobě za pouhých několik týdnů, během nichž se přehnala planetou, zanechala obrovskou lidskou tragédii a nebývalý ekonomický útlum, jehož plný dopad stále ještě neznáme. Chod naší společnosti se zastavil, hranice se zavřely, nezaměstnanost roste a podniky bojují o přežití.

Aktuálně se vše soustředí na boj s pandemií a jejími bezprostředními důsledky. Měli bychom se však začít připravovat na oživování ekonomiky a zavádění plánů nezbytných pro obnovu udržitelného růstu a návratu prosperity občanů Evropy. Přitom nesmíme zapomínat na stále trvající klimatickou a environmentální krizi. Posilování naší schopnosti bojovat s touto hrozbou musí zůstat v popředí politické agendy.

Poučením z koronavirové krize je nezbytnost včasné reakce. Nesmíme proto polevit z našich dosavadních ambicí, máme-li zmírnit rizika spojená s klimatickou změnou či úbytkem druhové rozmanitosti, a omezit náklady, jež by vyplývaly z neřešení těchto problémů. Nemůžeme si dovolit ústupky, jež by mohly mít negativní dopady na klima, biodiverzitu a životní prostředí, jakož i na zdraví lidí a naše hospodářství.

Všechny tyto krize nám připomínají, že odpovědi na ně je třeba hledat společně v rámci koordinovaného evropského postupu. Akceschopnost Evropské unie do značné míry závisí na naší schopnosti solidárně spolupracovat při propojování boje s epidemií Covid-19 a opatření proti ztrátám biodiverzity a klimatické změně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje