Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany
06.07.2025 22:10 | Monitoring
Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti. „Pokud ztratíme hrdost na to, kdo jsme, a přestaneme bránit své hodnoty, riskujeme, že se naše společnost rozpadne pod tlakem vnějších vlivů.“
Foto:
Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog
Známý autor a sociolog zdůraznil, že globalizace a masová migrace mohou oslabit tradiční hodnoty, pokud nejsou doprovázeny pevnou politikou integrace a respektem k původní kultuře. Hampl také kritizoval současný přístup evropských elit k otázkám svobody. „Svoboda není jen o tom, že si můžete vybrat, co koupíte v obchodě. Skutečná svoboda znamená možnost rozhodovat o své budoucnosti a chránit svůj způsob života,“ prohlásil.
Podle něj je třeba bránit právo národů na sebeurčení proti centralizovaným tendencím Evropské unie. Tomáš Lukavec, moderátor a průvodce rozhovorem, přistupoval k diskuzi s otevřeností a kladl otázky, které vycházely z podnětů diváků. „Mým cílem není nikomu podsouvat názory, ale dávat prostor k zamyšlení. Chci, aby si každý divák udělal svůj vlastní obrázek,“ uvedl Lukavec na začátku pořadu.
Lukavec se dotkl i otázky manipulace ve společnosti. „Žijeme v době, kdy je snadné ztratit orientaci v informacích. Jak tedy najít pravdu?“ zeptal se Hampla. Ten odpověděl, že klíčem je kritické myšlení a návrat k ukotvení v základních hodnotách, jako je rodina, komunita a vlastní zkušenost. „Lidé by měli více naslouchat svému vnitřnímu hlasu a méně se spoléhat na to, co jim podsouvají média,“ dodal Hampl. Varoval před sílícím chaosem v zahraničí, který je posilován tendencí nadnárodních elit aplikovat dvojí metr při řešení výzev.
Jedním z hlavních témat rozhovoru byla migrace a její dopady na evropskou společnost. Petr Hampl vyjádřil obavy z nekontrolované migrace a zdůraznil, že bez jasných pravidel a integrace může vést k sociálním konfliktům. „Migrace není problém sama o sobě, ale musí být řízená. Pokud přijímáme lidi, kteří nejsou ochotni přijmout naše hodnoty, vytváříme si problém,“ uvedl. Naopak Lukavec se snažil diskusi vyvážit a ptal se, jak lze najít rovnováhu mezi humanitárními ideály a ochranou národních zájmů. „Je možné být laskavý a zároveň chránit to, co je nám drahé?“ položil otázku, na níž Hampl odpověděl, že laskavost musí být doprovázena odpovědností.
Rozhovor se uzavřel diskusí o tom, jak mohou lidé překonat strach a aktivně se podílet na utváření své budoucnosti. Lukavce zajímalo, zda se společnost posouvá kupředu. „Já to nechci vyčítat voličům, věci, které dříve nebyly myslitelné, se dějí. Ministři dnes perou peníze mafiím z celého světa.“ Hampl je přesvědčen, že strach je největším zabijákem svobody. „Strach je největší otrok. Pokud se bojíme, přestáváme být svobodní,“ shrnul Hampl. Lukavec na to navázal výzvou k divákům: „Ať už souhlasíte, nebo ne, hlavní je ptát se, hledat a nebát se říkat svůj názor.“ Petr Hampl také doporučil divákům další autory Národní akademie jako Ilonu Švihlíkovou či Ivo Budila.
Rozhovor, který byl vysílán na YouTube kanálu Zákony bohatství, opět ukázal, že Tomáš Lukavec dokáže otevřít témata, která rezonují s širokým publikem. Ačkoliv někteří kritici, jako například autor článku na serveru Forum24, označují pořad za kontroverzní a obviňují jej z šíření dezinformací, popularita Zákonů bohatství a zájem diváků nadále rostou.
- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost?
- Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše!
- Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili?
- Jak chcete zajist...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.