Složitý případ začal, když podvodnice vyhledávala informace ve veřejně dostupných databázích, kde získala základní data k podvedeným. Ty následně využila při jejich kontaktování a podvodně se představila jako operátorka společnosti T-Mobile. Při rozhovorech řešila zabezpečení osobních údajů a osobních dat a zmanipulovala pod tlakem poškozené k tomu, že z nich pro dokončení celého procesu vylákala jednorázová bezpečnostní hesla ze SMS, které si podvedení nechali vygenerovat a zaslat na svůj mobil. Tyto citlivé údaje bohužel podvedení sami pak poskytli přímo podvodnici.
V průběhu telefonátu zároveň ihned zadala vždy telefonní číslo poškozeného v samoobsluze operátora a po zadání informací, které vylákala z poškozených během hovoru, a zadání jednorázového bezpečnostního hesla, které jí tedy sami poškození pod tlakem sdělili, dokázala překonat zabezpečení a vytvořit požadavek na aktivaci eSIM. Díky ní pak získala přístup k ověřovacím SMS, které jsou běžnou součástí bezpečnostního ověření při přihlašování do různých aplikací, potvrzování požadavků přímo v internetovém bankovnictví nebo při obnově hesla do e-mailové schránky.
Po získání klíčů do zabezpečeného světa pak již mohla během noci zadávat různé příkazy k navyšování limitů v rámci internetového bankovnictví, požadovat půjčky a provádět převody peněz z účtů. Právě noční doba byla pro dokončení podvodů klíčová, neboť aktivací eSIM došlo k deaktivaci fyzické SIM v telefonu a k omezení možnosti komunikace prostřednictvím SIM v zařízení.
Tento modus operandi vyzkoušela podvodnice už v roce 2023 a díky pečlivé práci kriminalistů z Bruntálu byla na podzim zadržena a vazebně stíhána. Po propuštění z vazby však v roce 2024 uprchla a v páchání trestné činnosti pokračovala i ze zahraničí.
Na jejím vypátrání se podílelo několik policejních sborů Evropy, včetně specializovaného pracoviště Europolu J-CAT (Joint Cybercrime Action Taskforce), ve kterém pracuje i český policista. Velmi důležitou byla pro Policii ČR úzká spolupráce s operátorem T-Mobile – Útvarem korporátní bezpečnosti, které na základě spolupráce s vyšetřovateli poskytlo důležité informace např. k pobytu ženy v důsledku čehož došlo následně k zabránění dalších podvodů. Bez tohoto zásahu by výše škody dosáhla částky 25 milionů korun. Šlo rovněž o zásadní informace k dopadení podvodnice, neboť žena se odhalení bránila i používáním falešných dokladů.
V rámci spolupráce se podařilo zablokovat telefonní číslo podvodnice, což byl zásadní krok, který ženu odřízl od finančních prostředků. Na zablokované číslo měla totiž navázané ovládání finančních toků a zůstala tak v zahraničí bez prostředků.
Snaha o opětovné zprovoznění tohoto telefonního čísla ji vedla dokonce k zoufalému kroku – oslovit přímo samotného operátora s žádostí o okamžité obnovení této SIM s příslibem, že s podvody přestane. Tato komunikace ovšem probíhala pod dohledem policistů a v důsledku vedla přímo k úspěšnému zadržení ženy na španělském ostrově Tenerife a jejímu předání zpět do České republiky před několika měsíci. Od té doby je žena ve vězení a čeká na rozhodnutí soudu o trestu.
Na tomto případě je vidět důležitost a přínosnost spolupráce policistů na všech úrovních a soukromého sektoru – v tomto případě mobilního operátora, který je schopen poskytnout zásadní informace k dopadení pachatelů trestné činnosti, a to nejen těch na útěku v zahraničí.
Případ je také ukázkou stále nových způsobů, které podvodníci používají při snaze se dostat k penězům a ukázkou, jak jsou schopni zmanipulováním podvedených osob, které sdělí své citlivé údaje, hesla i bezpečnostní kódy cizí osobě, překonat různé stupně zabezpečení v online světě. Ač jsou způsoby podvodníků sebelepší, tak stále platí zcela jednoduché pravidlo:
NIKDY NIKOMU NEPOSKYTOVAT ŽÁDNÉ PŘÍSTUPOVÉ ÚDAJE, NEPŘEPOSÍLAT ŽÁDNÉ KÓDY A V PŘÍPADĚ POCHYBNOSTÍ OVĚŘOVAT INFORMACE AŤ UŽ V BANCE, NEBO NA LINCE OPERÁTORA!
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva