Těsnou většinou Senát Parlamentu ČR schválil kontroverzní tzv. rozvodovou novelu občanského zákoníku. Hlasovala jsem proti. Bez většího povšimnutí prošla sněmovnou, přestože proti ní protestovali odborníci, justice, advokáti. Jsem přesvědčena, že s rodinným právem by se nemělo neuváženě a nedomyšleně experimentovat zásahy vlády a zákonodárců shora a že by trochu konzervativní přístup neuškodil. Je iluze si myslet, že tak vyřešíme konflikty v rodině. Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Problémů v zákoně je řada, píšu o tom ZDE.
Co je ale v zákonu nejhorší? Umožňuje nový BYZNYS S DLUHY na výživném, na čemž vydělají hlavně obchodníci s pohledávkami a děti to může poškodit! Varovaly před tím nejen soudy ale i Člověk v tísni a Institut prevence a řešení předlužení:
"Změna v oblasti, která má umožnit postupování pohledávek na výživném za úplatu, je nepromyšlená a nelogická, bude mít velmi vážné dopady na pečující rodiče a děti. a otevírá cestu k rozmachu „byznysu s výživným“. Soukromé subjekty budou moci pohledávky na výživném skupovat za část jejich hodnoty. Ochranou není ani akceptace ze strany soudu v případě, že úplata bude nižší než 100% nominální hodnoty. Soudy toto snížení ceny, podle nás, budou běžně akceptovat.
Děti, pro které je výživné určeno, tak obdrží pouze část prostředků určených k uspokojování jejich základních potřeb, zatímco vymáhací společnosti budou profitovat na vymáhání pohledávek, které mají naprosto výsadní postavení, jsou neoddlužitelné a vymáhají se jako první z přednostních pohledávek. Tento systém by podkopával základní účel výživného – zajistit dětem důstojné podmínky pro život – a proměnil by ho v nástroj finančního zisku soukromých firem."
Je varující, že v Evropě něco takového nenajdeme. Přesto to bez velké diskuse, byť těsně, bylo schváleno. Moc by mě zajímalo, kdo takový nemravný experiment do zákona vložil a zda za tím není nějaká skrytá lobby těch, kteří chtějí tento byznys rozjet?
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV