Zelení: Klimatická dohoda už platí, Česko musí začít naplňovat sliby

03.11.2016 12:36

V pátek vstupuje v platnost Pařížská dohoda, která má omezit postup klimatické změny. Klíčovou dohodu přijalo už téměř 200 zemí včetně ČR. Česká vláda ovšem stále otálí s tím, aby své sliby začala naplňovat.

Zelení: Klimatická dohoda už platí, Česko musí začít naplňovat sliby
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Dosud u nás není dokončena ratifikace dohody, přestože všichni naši sousedi již tento krok učinili, a vláda zatím nepřijala ani žádné konkrétní závazky k jejímu plnění. Zelení proto apelují na Sobotkův kabinet, aby urychleně přijal antifosilní zákon a začal prosazovat konkrétní opatření pro snížení závislosti na fosilních palivech.

Česko patří v EU k největším producentům skleníkových plynů na hlavu a zároveň mezi nejhorší země z pohledu energetické efektivnosti. Prioritou by proto měl být odklon od fosilních paliv, rozvoj čistých zdrojů energie a systematická podpora úspor energií ve všech oborech.

“Dohoda z Paříže dává jasný signál, že éra fosilního průmyslu definitivně končí. Politika ministra Mládka, který se zuby nehty drží fosilní energetiky, je tak v rozporu s celosvětovými trendy a ohrožuje naši budoucí konkurenceschopnost. Vláda by měla urychleně přijmout antifosilní zákon, který slíbila ve svém programovém prohlášení. Tím podpoří rozvoj moderních technologií i vznik nových pracovních míst v perspektivních oborech,” uvedl Matěj Stropnický, předseda Strany zelených.

“Samotné omezení spotřeby paliv nestačí, vláda musí mnohem systematičtěji financovat úsporné programy, jako je zateplování domů. Je také potřeba začít podporovat větrnou energetiku, fotovoltaické elektrárny na střechách nebo třeba bateriové úložiště v domácnostech,” dodal místropředseda Strany zelených Michal Berg.

Nedávná zpráva evropských klimatologů uvádí, že pokud se oteplí podnebí o více než 1,5 stupně Celsia, promění se mimo jiné jih Španělska v poušť. Kdyby se nepodařilo snížit koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého v atmosféře a teplota by se zvýšila o pět až šest stupňů Celsia, vytvořila by se podle počítačové simulace poušť až do poloviny Pyrenejského poloostrova.

V marockém městě Marrákeš začne 7. listopadu další klimatická konference OSN. Na ní už se státy budou domlouvat na konkrétních krocích, jak pařížskou dohodu implementovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kovářová (STAN): Politika se nedá dělat od jedné tiskovky k druhé

18:05 Kovářová (STAN): Politika se nedá dělat od jedné tiskovky k druhé

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k neúčasti hnutí ANO na jednání o důchodové reformě n…