Dan Ťok

  • BPP
  • ministr dopravy
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,19. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

08.02.2019 12:01:40 - mzxy

Prodlužování STK u motorek, neprodlužování STK u motorek, zastavení prodlužování STK u motorek

Dobrý den, pane ministře, víte co se v ČR děje? Některé úřady prodlužují podle novelizovaného zákona od 1.10.2018 platnost STK u motorek, některé úřady neprodlužují a některé úřady ZASTAVUJÍ prodlužování STK u motorek na základě nějakého nařízení Středočeského krajského úřadu. Ani po 3 měsících k tomu neexistuje žádné oficiální stanovisko MDCR, neoficiálně koluje na auto-moto fórech nějaká uniklá korespondence MDCR krajům a úřadům. Podle mého názoru je to fatální selhání Ministerstva dopravy. Kdy konečně vystoupíte v médiích a pro ČTK a sdělíte občanům ČR, jak to vlastně je? Tak zásadní informace měla být prezentována veřejnosti, když dokážete informovat o společném kosmickém výzkumu s Lucemburskem, proč neinformujete statisíce majitelů motorek o této možnosti? Jde o pohrdání občany, navíc motorkáři doplácí na to, že v ČR máme systém krajů, se kterými podle všeho vaši úředníci za naše peníze nekamarádí a nedokáží se domluvit. proč to má odnášet občan?

Odpověď

12.02.2019 12:40:31 - Dan Ťok

Dobrý den, novelou zákona došlo k prodloužení lhůt automaticky. U kategorie L (motocyklů, čtyřkolek….) se technická kontrola automaticky prodlužuje o 2 roky. Toto zákonné prodloužení platí bez ohledu na to, zda má provozovatel na vozidle vylepenu novou nálepku či nikoliv.

V případě, že chce majitel motocyklu vylepit novou kontrolní nálepku na registrační značku a provést zápis do technického průkazu a do registru vozidel, pak se musí dostavit na úřad obce s rozšířenou působností (kdekoliv), kde o toto požádá, a pracovník ORP provede změnu a vylepí novou známku STK na donesenou registrační značku. Tento úkon je zdarma. O této  skutečnosti jsme veřejnost informovali mnohokrát a komunikovali jsme ji i se zástupci motorkářské veřejnosti.

Nicméně se  stále setkáváme s případy, kdy vylepení nové známky některé ORP odmítají provést. Z toho důvodu jsme se na všechny tyto úřady obcí s rozšířenou působností ještě jednou obrátili dopisem, ve kterém jsme ještě zevrubněji rozebrali situaci a především právní důvody, proč je nové vylepení nálepky nutné provést. Tento dopis byl také odeslán na vědomí krajským úřadům. Co se týká lednové výzvy Středočeského kraje ve věci prodlužování platnosti technických kontrol u motorek - ministerstvo dopravy na výzvu reagovalo s tím, že i nadále stojí za dříve zveřejňovanými postupy a apelovalo na Středočeský kraj, aby vůči úřadům obcí s rozšířenou působností postupoval stejným způsobem, tzn. vylepoval nové nálepky na RZ a prováděl zápis o prodloužení kontroly do TP. Není ovšem v naší pravomoci jim to přikázat.

Důvod pro vylepení nové nálepky je zejména provoz motocyklu v zahraničí, kde není vyloučeno, že tamější orgán dohledu může optickou kontrolou známky, formálně „propadlé“, dojít k závěru, že vozidlo nemá platnou technickou způsobilost. Z tohoto důvodu lze provozovatelům vozidel, jež se s motocyklem budou pohybovat v zahraničí,  doporučit novou nálepku nechat vylepit. Zdraví DŤ