Ing. Vlastimil Hebr

  • ANO 2011
  • Plzeňský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,55. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.04.2026 8:37:45 - urlisovahanka

Co přesně řeší, že zrušíte poplatky?

Stejně ČT a Rozhlas budou i nadále placeni z našich peněz, i když z rozpočtu? Navíc je pravda, že v první fázi je chcete rušit jen pro určitou část lidí, jako jsou třeba důchodci? Proč ne i rodinám s dětmi, myslíte, že ty jsou na tom finančně dobře? A to jakože část lidí je bude platit přímo a za část stát z rozpočtu nebo vůbec? A druhá věc, já třeba vítám mnoho pořadů, které ČT připravuje a vysílá. Hlavně se mi líbí pro děti Déčko a pro dospělé pak večer Art. Má ale i řadu zajímavých pořadů, seriálů nebo dokumentů. Když byla placena z poplatků, předem věděla, kolik dostane a co tak může produkovat. Když bude placena z rozpočtu nebo jen někým a nebude dopředu vědět, kolik bude mít peněz, nemůže to ohrozit právě tuto její tvorbu? Upřímně mě to zrušení přijde i zbytečné. Myslím, že každý si na ČT něco pustí, někdo třeba víc, někdo míň a řešit by se měly daleko důležitější věci.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

lidasol1, lidasol1, mamlas, ladahu

Odpověď

10.04.2026 14:11:05 - Ing. Vlastimil Hebr

Vážená paní,

děkuji Vám za Váš dotaz k financování veřejnoprávních médií. Rozumím tomu, že pro řadu lidí vyvolává otázku, proč měnit systém, když i státní rozpočet tvoří peníze nás všech.

Smyslem navrhované změny je především vytvořit spravedlivější, přehlednější a administrativně jednodušší model. Současný systém je pro občany i instituce složitý, je spojený s evidencí, kontrolou a vymáháním a zároveň dlouhodobě vyvolává spory o to, kdo má a nemá poplatek platit.

Cílem je proto vést debatu o takovém nastavení, které sníží zbytečnou administrativu, bude srozumitelnější pro občany a zároveň zachová stabilní financování České televize a Českého rozhlasu. Důležité pro nás je, aby výsledný model byl předvídatelný, transparentní a neoslaboval nezávislost veřejnoprávních médií.

Zároveň vnímáme, že pro některé skupiny obyvatel mohou být tyto platby citlivější než pro jiné. I proto se vede debata o tom, zda případné změny neprovést v několika krocích tak, aby nejprve pomohly těm, na které dnešní systém dopadá nejcitelněji.

Jsem přesvědčen, že debata o financování veřejnoprávních médií má být vedena věcně a s respektem k tomu, aby média mohla dál plnit svou veřejnou službu, ale zároveň aby systém odpovídal dnešní době a byl vůči občanům co nejspravedlivější.

S pozdravem

Vlastimil Hebr