Ing. Vojtěch Munzar

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,93. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.09.2023 13:09:00

Každá investiční pobídka přináší konkurenční výhodu

Každá investiční pobídka přináší konkurenční výhodu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke kontrole poskytování investičních pobídek

 Každá investiční pobídka je svým způsobem dotací a přináší konkurenční výhodu těm firmám, které ji dostanou, nad těmi, které ji nedostanou. Taková firma pak může nabídnout levnější služby, výrobky, nebo může v době nízké nezaměstnanosti snadněji přetahovat zaměstnance svým konkurentům. A to na úkor daňových poplatníků, a je jedno, jestli se jedná o přímou peněžní dotaci, nebo o slevu na dani, která se u investičních pobídek využívá. Taková investiční pobídka křiví trh a vytváří nefér prostředí.

Investiční pobídka má smysl opravdu jen ve velmi výjimečných případech, kdy soupeříte o nějakou novou technologii a investici s ostatními státy.

Proto jsem předložil návrh, aby ministerstvo průmyslu a obchodu každoročně předkládalo zprávu vládě o využívání tohoto nástroje. Taková veřejná zpráva je zároveň kontrolou a prevencí proti zneužívání tohoto nástroje. A může každý rok podnítit změny, aby k nadužívání pobídek nedocházelo.

Jsem rád, že návrh jednohlasně podpořil Hospodářský výbor napříč politickým spektrem.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama