MUDr. Zuzana Roithová, MBA

Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

15.04.2012 7:58:54 - demi

Minimální mzda v rámci EU

Paní Europoslankyně, zajímalo by mě,jestli jste někdy v zájmu občanů čr. navrhla stejnou minimální mzdu pro všechny členské země EU. Není přece možné, aby občané čr. měli stejné povinnosti např. minimální daně pro určité položky, srovnatelné tržní ceny, a jen třetinové příjmy. A pokud mi budete tvrdit, že čr na to nemá, připomínám, že Vy sedíte v Evropském parlamentu, tak pokud EU diktuje ceny, ať nám ten rozdíl doplatí. Zdravím:

Odpověď

18.04.2012 18:45:38 - MUDr. Zuzana Roithová, MBA
Vážený pane "demi",

stanovování minimální mzdy je plně v kompetenci členských států EU. Nemyslím, že by se Britům líbilo, aby jim například Rumuni určovali výši minimální mzdy.
Máte ale pravdu v tom, že rozdíly v příjmech obyvatel různých států jsou veliké. To má ovšem své jasné historické důvody a příčiny - uvědomme si jenom jak obrovské škody v naší zemi napáchal komunismus. A to u nás neměl takové maniakální rozměry jako v Rumunsku nebo Albánii.
Jedním z hlavních cílů a nástrojů EU je snaha tyto regionální rozdíly dorovnávat - přirozenou a metodickou cestou pomocí tzv. strukturálních fondů a politik. Je samozřejmě na lidech v cílových státech, zda posktované prostředky utratí na nesmysly nebo na smysluplné projekty, které povedou k rychlejšímu rozvoji a bohatnutí našich obyvatel.
Informace o tom, že EU diktuje ceny je mylná, a ten kdo Vám jí sdělil Vám lhal. Ceny regulující úřad v naší zemi přestal fungovat v roce 1990. Od té doby jsou ceny určovány trhem, pokud nejde o některé speciální regulované věci.
Děkuji za dotaz Zuzana Roithová