Ondřej Profant

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

08.06.2018 12:03:25 - já Tereza

Česká republika dosud nezrušila nástroje plošného šmírování lidí

Vy jste kvůli tomu podali žalobu k ÚS. Proč až teď, když jste poslanci a ne třeba už před těma dvěma lety? A proč, když jste poslanci zákon nezměníte? Údajně je podpořila většina stran. Zajímalo by mě, které vás nepodpořili a jestli vám řekli proč? A jak někdo pozná, kdo je na druhém konci tel nebo připojení? Jediné, kde to chápu je u těch, co mají paušál, ale jak identifikují uživatele předplacené karyt nebo inetrnetu? A poslední otázka, co bude s daty, které o nás stát dosud shromáždil? Ty budou zničeny? Děkuji za vysvětlení. V tomto vám rozhodně fandím. Tereza

Odpověď

02.07.2018 14:40:36 - Ondřej Profant
Zrušení zákona lze po Ústavním soudu požadovat 2 způsoby. První je konkrétní – to znamená, že musíte být přímo postižen a využil jste všechny dostupné prostředky nápravy. Druhá metoda se nazývá abstraktní. Tato metoda nevyžaduje, aby byl někdo přímo poškozen, ale stačí, když nějaký předpis narušuje ústavní pořádek. Tuto metodu může využít pouze: skupina poslanců, skupina senátorů nebo prezident. Tedy nemohli jsme si stěžovat, dokud jsme nebyli poslanci.

Text žaloby je relativně obsáhlý a jeho přípravě jsme museli věnovat adekvátní čas, aby naše argumentace byla kvalitní a šance na úspěch u soudu co největší. Více v textu: https://github.com/pirati-web/pirati.cz/blob/gh-pages/assets/pdf/dr-stiznost-fin.pdf

Tento návrh podpořili všichni poslanci Pirátů a jednotliví poslanci z dalších stran. Avšak nikoliv strany jako celek.  Podpisů je 58, což bohužel není sněmovní většina.

Nejčastějším důvodem odmítnutí spolupráce ostatních stran je „aby policie mohla konat svou práci“. 

Z předplacené SIM nelze zjistit, kdo volá, ani u paušálu nelze s jistotou říci, že zařízení užívá osoba, na kterou je číslo psané. To nic ale nemění na tom, že jde o nemalý zásah do soukromí.
Shromážděná data se uchovávají jen nějakou dobu. Nyní nejsem schopen přesně říci, jak dlouho.