Petr Orel

  • SZ
  • Nový Jičín
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

25.01.2017 11:34:44 - lilien

Nové směřování strany

Není legalizace squattingu protiústavní nebo minimálně protizákonná? A to jako v praxi kdokoliv, např. bezdomovci, budou moci obsadit nějakou budovu, která někomu patří, jen proto, že ji třeba zrovna nevyužívá? Pak by mě zajímalo, co je to ten občanský příjem, kterým plánujete nahradit sociální dávky? Pokud si někdy najdete čas odpověď budu ráda.

Odpověď

31.01.2017 11:06:51 - Petr Orel
Vážená Lilien,

to co vás zaujalo v dlouhodobém programu Zelených je zrovna to, s čím mám velký vnitřní problém i já sám, proto jsem také na sjezdu SZ hlasoval proti. Akceptuji sice názor většiny na předmětném sjezdu, nicméně beru tento program především jako dlouhodobý výhled, který určitě není neměnný. Jako protiústavní či nezákonný ho nelze dle mého soudu brát, je předpoklad, že by se legalizace squattingu řešila legislativní cestou, alespoň já tak tento návrh chápu.  Co se týká občanského příjmu, tak dle toho jak jsem záležitost pochopil z diskuse na sjezdu, jde o nepodmíněný příjem, resp. základní, garantovaný příjem. Tento by měl být vyplácen ve stejné výši všem lidem a bez jakýchkoliv podmínek, bez ohledu zda dotyčný má práci, či práci nemá nebo ani třeba vůbec nechce pracovat. Je to zcela nový systém sociálního zabezpečení. Neztotožňuji se s ním a také ho nehodlám obhajovat. Opět není to nic, co by Zelení chtěli zavést zítra, či za rok, mělo by se vycházet z aktuálních zkušeností, možností a potřeb společnosti.

Osobně mám trochu tu výhodu, že jsem jako senátor složil slib, že svůj mandát budu vykonávat podle svého nejlepšího svědomí a vědomí.