Petr Orel

  • SZ
  • Nový Jičín
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

04.04.2018 14:45:21 - Hádej, kdo jsem

senát

Dobrý den, můžete mi jako laikovi vysvětlit, co se to řeší kolem těch senátních obvodů? Není to spravedlivé, aby každý senátor zastupoval zhruba stejně občanů? Přeci jen všichni berete stejný plat, nebo ne? A je asi jasné, že jakákoliv změna proběhne během volebního období, když jsou volby pořád. Úpně mimo mi nepřijde ani návrh na jednokolové volby. K druhému kolu stejně chodí málokdo a stojí to docela dost peněz. Děkuji za vysvětlení a podotýám, že jsem laik

Odpověď

09.04.2018 15:38:23 - Petr Orel
Dobrý den. 

Změny senátních obvodů řeší zákon 247/1995 Sb., o volbách…, ministerstvo vnitra má za povinnost vždy před senátními volbami předložit návrh zákona o změně senátních obvodů, pokud došlo v některém ze stávajících obvodů k poklesu obyvatel pod 111 tisíc.  

Nicméně z mého pohledu, tak jak já tuto problematiku vnímám,  by měly zůstat volební obvody zachovány jako neměnné. Jako hlavní argument uvádím, že se změnou hranic volebního obvodu stává, že část voličů nemůže jedenkrát za 6 let volit svého senátora a to je dle mého přesvědčení zcela zásadní zásah do práv občanů v návaznosti na Ústavu ČR. Přijde mi to jako mnohem zásadnější než zda mají obvody zcela identický počet obyvatel. Jiné problémy se řeší v řídce osídlených oblastech, jiné jsou naopak ve velkých aglomeracích. Nelze říct, které jsou důležitější, či mají přednost před jinými.

Hlavním posláním senátorů je účast v legislativním procesu a to nelze dávat do souvislosti v počtem obyvatel ve volebním obvodě. Volby do Senátu jsou každé dva roky do jedné třetiny volebních obvodů, to je dáno ústavou a dle tvůrců ústavy i mého osobního přesvědčení, se tak zajišťuje větší politická stabilita a značná nezávislost na složení vlády a Poslanecké sněmovny.   

V současné době se hledá optimální varianta voleb do Senátu, probíhají intenzivní diskuse, zcela jistě je ve stádiu úvah i návrh jednokolové volby.