PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,34. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

03.10.2018 10:58:59 - K.Zahradnik

Arogance moci

Dobrý den,
Přečetl jsem si Váš článek o incidentu na Václavském náměstí, kde jste se pletl do výkonu pětice policistů. Co bude příště, pokud se například připletete k dopravní nehodě? Budete radit policistům jak mají měřit brzdnou stopu? Vaše dehonestace policisty, že neví jaký byl onen revolucionář hrdina a narážky na jeho tmavé brýle jsou hodně přes čáru. Vy jako politik byste si neměl podobná slova dovolit ani kdyby měl ten policista na hlavě kuklu. Já chápu, že pro Vás jsou Stalin, Gottwald, Castro nebo Lenin hrdinové ale nechtějte to po jiných. Pokud jste se domníval, že policie pochybila tak jste to měl řešit stížností ale rozhodně ne zásahem Vaší politické autority na místě. Jde o to, že Vaše jednání značně znevažuje roli policistů na ulicích a velmi přispívá k tomu, že z nich lidé mají legraci. Ten policista pouze plnil něčí rozkaz a Vy jste na místě silně znevážil jeho pozici. Neměl byste se za svoje jednání omluvit nebo odejít z vrcholné politiky když nemáte respekt k PČR?

Odpověď

04.10.2018 9:15:10 - PhDr. Josef Skála, CSc.
Právě jste šlápl na hrábě. Tu bouli Vám nezávidím. Ve skutečnosti je to takto:

O žádné dehonestaci policisty z mé strany nemůže být řeč.  Do té ho vehnal ten, kdo ho vyslal dehonestovat Guevaru. A Che si tak nejapné urážky rozhodně nezaslouží. Já jsem se policisty zdvořile dotázal, proč je perlustrován kluk, který žádný zákon neporušil. Co následovalo, je v mém článku popsáno zcela pravdivě. Dokládá to i audiovizuální záznam, jehož autentičnost je nezpochybnitelná. Pokud jde o policistu, vyslaného vykonat tak skandální krok, říkám znovu a znovu, všude a zcela jednoznačně, že je tím úplně posledním v řadě, "kdo za to může". S dodatkem, že mne - a v tom nejsem zdaleka sám - zajímá hlavně to, kdo konkrétně a jakým právem mu uložil zahrát na nervy lidí, kteří před přesilovkou lhaní a darebáctví nesrazí podpatky.
Jak to vše souvisí s dopravními nehodami, tuší jen Vaše fantazie. Lenin či Fidel Castro jsou skutečně giganti, jimž dnešní "elity" nesahají ani po tkaničky. Četl jste telegramy, jež psali Stalinovi Roosevelt a Churchill? Řádky na Gottwaldovu adresu - od Edvarda Beneše, Jana Masaryka, Prokopa Drtiny,  Bohumila Laušmana, Huberta Ripky a dalších současníků? Narážka, která je popírá, zaboduje  jen u třeskutých primitivů. Černé brýle se ve chvíli, kdy se už smráká, běžně skutečně nenosí.  
A teď aspoň pár slovy na téma Guevara. Nebyl to "jeden z největších masových vrahů". To on byl brutálně zavražděn - a předtím bestiálně mučen. Za osobní účasti ostrých hochů ze CIA. Chcete to popřít? Vyslovit nad tím rituální díkůvzdání? Zkuste se projet Latinskou Amerikou. A ptát se na Guevaru lidí, kteří nejsou poskoky cizího mamonu a moci. Drtivá většina odpoví slovy, která má vytetována na rameni Diego Maradona (právě tatoo Che Guevary má mimochodem na hrudi i Mike Tyson). Guevaru umučili v době, kdy Amerika vyvražďovala Indočínu. Stal se i ikonou masových protestů, které se proti tomu barbarství zvedly na amerických, francouzských a jiných univerzitách - a zdaleka nejen tam. Pokud to nevíte, sáhněte po hodnověrných zdrojích přímo z těchto zemí. Pokud to víte, vkrádá se podezření, že Vám nevoní právě cíl, jehož symbolem se Guevara stal. Jásat nad agresí, která povraždila milióny Vietnamců - a tisíci tun Agent Orange je mrzačí dodnes -, je ovšem morbidní.      
Castro, Guevara a ostatní "rytíři bez bázně a hany" osvobodili Kubu z moci totalitní tyranie. Batistův režim byl chráněncem Spojených států. Jedním z těch, kterým říkaly "zkurvysyn, ale náš". Povraždil na 20 tisíc kubánských vlastenců. Cituji nejnižší z mezinárodně uznávaných cifer, jiné zní ještě děsivěji. Vraždil je bez soudu. Část těch, kdo je vraždili, to pak do Miami nestihla. Verdikt nad nimi vynášely soudy. Ano, revoluční soudy. Tak jako třeba ve Francii, osvobozené od nacistické okupace. Ty odsoudily k smrti i novináře, který osobně nikomu nezkřivil ani vlas. Nacistický teror však servilně podporoval. Charles de Gaulle mu milost nedal.-Na Kubě za to, co psal za Batisty, o hlavu nikdo nepřišel.  Troufnete si tvrdit opak?  
Vás lhaní o lidech, co proti totalitě nasadili krk, neuráží? Mne ano. Zvlášť ostouzí-li symboly odporu proti špinavé válce.  Tomu je třeba učinit přítrž v samém zárodku. Příště by totiž mohly hanobit třeba i Karla Čapka, dohnaného k smrti poskoky jiné cizí moci. V takovém hnoji by mi bylo nevolno. Už proto jsem nemohl nebránit Guevaru proti konjunkturálnímu ouřadovi. Policisty, kterého zneužil, je mi upřímně líto. Tímto ho zvu na pivo. Protože on sám je obětí trapasu, a ne jeho viníkem.