Filip si ťuká na čelo: Štětino, nejsme horší než hozená flaška benzinu

26.07.2011 17:43

Senátor Jaromír Štětina je velkým zastáncem pozastavení činnosti KSČM. V rozhovoru, který poskytnul ParlamentnímListům.cz konstatoval mimo jiné, že současná komunistická strana už ve svém názvu vyznává násilí a dokonce uvedl, že „pobláznění kluci z dělnické strany, kteří někam hodí flašku s benzínem" jsou menším ohrožením demokracie. O vyjádření svého stanoviska jsme požádali také druhou stranu, resp. předsedu KSČM a právníka Vojtěcha Filipa.

Filip si ťuká na čelo: Štětino, nejsme horší než hozená flaška benzinu

Jaké je Vaše stanovisko k vyjádření pana senátora Jaromíra Štětiny v tomto rozhovoru?

Myslím, že je to rozhovor, který obsahuje plno lží. Pan senátor si něco myslí a vydává to za pravdu. Jeho tvrzení jsou lživá a měl by se zamyslet, jestli vůbec naplňuje svou ústavní přísahu, že bude pracovat v zájmu všeho lidu dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Tak svědomí, v tomto případě, čisté určitě nemá.

Jednak předpokládám, že pan senátor, pamatuje-li si ještě na školní léta, tak jistě ví, že řada revolucí proběhla nenásilným způsobem. A jednak musí vědět, že i únor 1948 proběhnul přesně podle ústavy z roku 1920, tedy rovněž ústavním způsobem.

V rozhovoru také pan senátor uvádí, že se dodnes odvoláváte na takzvaně „násilný" Komunistický manifest. Jeho text ale mluví o násilném svržení předchozí vlády, což byla v roce 1848 monarchie. Nicméně, otázka zní, zda je skutečně komunistický manifest v základních programových listinách KSČM.

Odkazování na jiné dokumenty, než jsou programové dokumenty KSČM, jsou odkazy liché. A připomeňme, že KSČM důrazně vychází ve svých dokumentech z marxistické dialektiky, která ve svém třetím zákoně dialektiky říká, že „jenom něco z vývoje zůstává". A Komunistická strana Čech a Moravy určitě není tak hloupá, aby opakovala staré chyby, které vlastně vedly k tomu, že lidé přestali důvěřovat bývalé KSČ.

Když se v rozhovoru Jaromír Štětina odvolal na Komunistický manifest, uveřejnili jsme tu závěrečnou pasáž, která podle pana senátora reprezentuje násilnost té komunistické strany, která se k ní hlásí...

Tak já myslím, že je to opravdu překrucování myšlenek klasiků, takže v tomto ohledu to ani nestojí za komentář. Jednou větou mohu zopakovat, že pan senátor lže.


Váš postoj k mínění pana senátora, že kluci z Dělnické strany házející láhev s benzínem jsou méně nebezpeční pro přímou demokracii než komunisté...

Myslím, že je to součást jeho lži, protože právě například v souvislostí s tragedií v Norsku se ukázalo, že jsou to pravicoví fundamentalisté, kdo jsou nebezpeční pro společnost, a nikoli komunisté. Historicky se to ukázalo i na válce fašistického Německa proti bývalému Sovětskému svazu a opakuje se to neustále. Jsem přesvědčen, že právě společenská praxe, realita, ukáže, jakým nebezpečím je nová fašizace společnosti - rozdělování lidí podle toho, zda jsou z takového či onakého národa, rasy, vyznání či politického přesvědčení.

Platí přece, že i když nebudu souhlasit s názorem toho druhého, měl bych usilovat o to, aby takový názor mohl vyslovit.

Myslíte, že mohou mít šance na úspěch organizace, například romské, které by měly snahu podat trestní oznámení, už proto, že se ozývají právě v souvislostí s výrokem pana senátora a popálenou holčičkou Natálkou?

Těžko, vzhledem k tomu, že se pan senátor bude chránit imunitou, protože on si příliš neváží názoru jiných, natož aby respektoval jejich práva.


REAKCE na rozhovor: Senátor Štětina: Komunisté vzývají teror. Vím to, četl jsem Lenina


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Vojáci 12. strážní roty se v mezinárodní konkurenci opět neztratili

22:02 Armáda ČR: Vojáci 12. strážní roty se v mezinárodní konkurenci opět neztratili

Vzhledem k plněným úkolům na základně Bagram se mohlo jen několik vojáků 12. strážní roty zúčastnit …