Foldyna: Pseudokauza Bátora, to je výmysl TOP 09. Jen odvádí pozornost

4. 9. 2011 16:00

NA HRANĚ S XAVEREM Poslanec za ČSSD, bývalý volební lídr v Ústeckém kraji, Jaroslav Foldyna má zato, že Jiří Paroubek by měl opustit stranu raději dříve než později. A Miloše Zemana si umí velmi dobře představit jako kandidáta sociální demokracie na prezidenta. Zato současné kauzy, jako je Bátora, mu pijí krev, odvádějí prý pozornost od skutečných problémů. Přesto věří, že český volič není blbec a tyto „tahy" prý prokoukne.

Foldyna: Pseudokauza Bátora, to je výmysl TOP 09. Jen odvádí pozornost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna
Rozhovor s Jaroslavem Foldynou vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý.

Jaroslav Foldyna, nar. 1960 v České Lípě. Je politik, člen ČSSD. Je ženatý, s manželkou Blankou Foldynovou má dceru Natálii. Z prvního manželství má syna Jaroslava a dceru Kláru. V roce 1978 se vyučil v oboru lodní mechanik, roku 1987 složil státní zkoušku kapitána vnitrozemské plavby a státní zkoušku mezinárodní  - palubní radiooperátor. V roce 2000 vykonal maturitní zkoušku „veřejnoprávní ochrana". V roce 2006 student Prešovské university - pravoslavná teologie. Byl asistentem poslance, zastupitelem města Děčín a Ústeckého kraje, poradcem předsedy Hospodářského výboru PSP ČR, kandidoval též na hejtmana Ústeckého kraje. Jaroslav Foldyna je členem kontroverzního pravoslavného bratrstva Řádu sv. Konstantina a Heleny.

Jak je na tom teď sociální demokracie? Pacient leží na JIPce a je stabilizován?


Já si myslím, že sociální demokracie v této chvíli není vůbec pacientem. Je to čilý, zdravý subjekt. Má ale, i když je zdravý, stejně jako každý, nějaké ty neduhy...

To slavné roztříštění ČSSD, rozdělení na dvě poloviny, jak vy to vnímáte?

Za celých těch sto třicet let, co sociální demokracie existuje, vždycky tam byla celá řada různých názorových proudů, lidé přicházeli a odcházeli a sociální demokracie zůstávala. Já to necítím jako zásadní problém. Já bych to dokonce obrátil. V tom je i síla ČSSD. Někdo říká, že to ČSSD oslabuje, já v tom vidím naopak prvek síly. ČSSD tím i načerpává, protože musí neustále hledat nějaká řešení, nějaká východiska.


Otázka je, jsou-li ty proudy názorové, politické, anebo jsou to jen skupiny, které bojují o moc v rámci partaje... Někdy se za ideologické spory schovává boj o to, která parta kluků bude o patro výš.

Já znám realitu zevnitř a myslím si, že sociální demokracie ani navenek není tak rozhádaná, rozdvojená. Je pravda, že politika, to jsou i teatrální gesta. A ty, to přiznávám, v současné době ČSSD moc neumí. Byly doby za Miloše Zemana, to byly vrcholné chvíle teatrality - a to myslím pozitivně, pravda, občas i negativně... Byly chvíle, kdy tohle dělal Stanislav Gross, nejhůř to dělal Vladimír Špidla, protože on to vlastně vůbec nedělal. Špatně to dělal i Jiří Paroubek. Protože on politiku přenesl pouze do roviny těchto teatrálních gest, což se obrátilo proti němu ve známých vajíčkových protestech.


Více:

Paroubek své ČSSD: Chlapci, tyhle podmínky splňte. Jinak nazdar
Nové indicie: Paroubek skutečně odejde z ČSSD 

Jak teď vnímáte pozici Jiřího Paroubka v rámci ČSSD?


Já si myslím, že Paroubek je velmi silná osobnost, individualita, což ho vyneslo nahoru, zároveň se to ale stalo i jeho záporem. Já rozumím Jiřímu Paroubkovi v jeho zhrzenosti, naštvanosti i jisté zarputilosti vůči svým bývalým kolegům. Já to vnímám. Seděli spolu za jedním stolem... On byl tak silný, že si prosadil, co potřeboval. Nakonec Jiří Paroubek odešel a celá řada lidí zůstala dál a dělá „já nic, já muzikant". Na stranu druhou, Paroubek si za to může sám. On prohospodařil ten obrovský potenciál, který sociální demokracie měla před volbami. My jsme si stáli na vítěze. A nepotřebovali jsme tolikrát nechat zpívat paní Brožovou, rozdat tisíce růží a kelímků piva... My jsme nepotřebovali oslavné potlesky naverbovaných tlup! Já mu to tenkrát říkal, nedělej to! On to strašně moc chtěl a jak to tak bývá, když něco strašně moc chcete, pak to nevyjde.

Sledujeme téma Paroubkova nová strana

V případě, že odejde, bude Paroubek sociální demokracii chybět?

Každá taková silná osobnost té partaji chybí. On se ale teď už dostává do pozice, kdy čím dřív a čím rychleji odejde, tím lépe pro něj i pro sociální demokracii. On se svými články, svou kritikou představitelů ČSSD a jejich kroků, vykopal ten příkop tak hluboký, že bude lépe, když půjde svojí cestou.

Více:

Foldyna je hlupák, říká Paroubek. Z akce ČSSD protiromský pochod


Sledoval jste v médiích, jak minulý týden komentoval vás?


Tak nad tím jsem se pousmál. Za prvé. Já jsem byl s Jiřím Paroubkem na Balkáně jako jeho poradce a vím, že vnímal tamější realitu. Nikdy jsem neřekl, že omlouváme Radka Mladiče. Já jsem vždycky říkal, že musíme říci celou pravdu. V Srebrenici došlo k něčemu, co lídr bosenských muslimů Alija Izetbekovič predikoval v rozhovorech v roce 1993. A v roce 1995 se ten masakr odehrál. Jinými slovy, Srebrenica se stala symbolem ještě dříve, než se to stalo. Vždycky jsem říkal, že lituji všech obětí. Ale viníci byli na obou stranách, nelze označovat za viníka jen jednu stranu. A Jiří Paroubek, protože je teď naštvaný na ČSSD, naštvaný na Foldynu, tak začal šířit, že Jarda Foldyna obhajuje masového vraha! Až proces skončí, tak bude rozsudek, že Mladič je masový vrah. Nyní ještě žádný rozsudek není, to je jedna stránka věci. Existují ale takoví lidé jako Naser Orič, který byl stejným vrahem a byl propuštěn, existuje také politická odpovědnost Aliji Izetbekoviče, který zemřel a odpočívá někde v pokoji...Já jsem jen volal po tom, aby se o tom mluvilo otevřeně! A Jiří Paroubek na to řekne, že Foldyna je politický hlupák! Jestli já jsem politický hlupák, co je Jiří Paroubek, který nedovedl ČSSD do Strakovky, a to v situaci, kdy sociální demokracie mohla s 35, 37 procenty vyhrát? Skončila s 22 procenty a byla ráda... Já tehdy nebyl předseda. To byl Jiří Paroubek. Ať se zamyslí sám nad sebou. Já nejsem Petr Benda, kmotr jeho dětí. A já si své volební výsledky vždycky dokázal obhájit! A nechci rozebírat na veřejnosti detaily našich vztahů. Znovu říkám, že rozumím naštvanosti Jiřího Paroubka ohledně některých členů ČSSD, jak se k němu dnes chovají. Já se tak ale nechovám!


Více:

Paroubek: Je Petr Benda opravdu lump? 
Po zmizení Bendy si Ústečtí oddechli. I TOPka zatleskala

A jaké jsou vaše vztahy právě s oním kmotrem Paroubkovi dcerky, Petrem Bendou?


Petra Bendu znám od vstupu do ČSSD, znám i situaci v okrese Teplice. Ten byl na počátku 90. let politicky nejsilnějším okresem ČSSD v celých severních Čechách. Vyhrál všechno, co mohl. Vyhrál senátní volby, kdy starší pán, pan Musial, kterého si velice vážím, byl místopředsedou senátu. Jarda Kubera tehdy nedokázal porazit silnou sociální demokracii. Ta byla silná i na radnici. A dnes? Dnes je ČSSD směšnou figurkou díky působení Petra Bendy. A to tam jsou silné osobnosti sociální demokracie, které by mohly vrátit tu slávu devadesátých let. Z hlediska okresních organizací, které znám od roku 1990, patřily Teplice ke gardovým okresům ČSSD! Výsledky za Petra Bendy jsou takové, jaké jsou, a jeho osobní výsledky jsou velmi žalostné v tom, jak ho vnímá veřejnost. Nebudu zkoumat, kolik je na tom pravdy. Když se ale podíváte na Google, kolik negativních článků o něm tam je... a to s tím člověkem jede. Petr Benda je jistě dobrý byznysmen. Ať si tedy dělá byznys! To by bylo rozhodně lepší, než když je v politice. To je zkrátka věcí Jiřího Paroubka, koho si vybral...

Více:

Paroubek: Miloš Zeman má už zřejmě potíže s pamětí 
Zeman o Paroubkovi: Na novou stranu nemá, není osobnost

Co soudíte o případném návratu Miloše Zemana do sociální demokracie?


Když Miloš Zeman odešel z ČSSD, tak jsem byl smutně překvapen. Považoval jsem to za velkou chybu Miloše Zemana, ale zároveň i za ohromné oslabení ČSSD. Rozhodně Zemana nijak neglorifikuji, ale jeho odchod považuji za chybu. Já osobně jsem zvyklý bojovat a ne utíkat... Jeho návrat do ČSSD bych uvítal, uvítal bych, i kdyby jen došlo k jakémusi usmíření mezi Zemanem a ČSSD, protože si myslím, že to byla velká osobnost, která měla pozitivní výsledky. Hospodářské výsledky České republiky za vlády Miloše Zemana byly vynikající! On převzal odpovědnost za tuto zemi od Václava Klause, kdy HDP bylo mínus 1, 3! A předával ji s číslem plus tři, tuším, s nastartovanou ekonomikou. Rád bych tedy, kdyby se vrátil. Tím neříkám, že musí být předsedou...


Vy jste kamarádi?

Kamarádi? To nevím. Já mám Miloše Zemana za ohromnou osobnost a veličinu a trochu k němu vzhlížím.

Kdy jste s ním naposledy mluvil, na příklad?


To už je minimálně rok.


A je podle vás vůbec možné, aby právě Miloš Zeman se stal kandidátem ČSSD na prezidenta?


Tak jestli se v této zemi má stát kandidátem na prezidenta pan Fischer, nebo pan Švejnar s americkým pasem, tak nechápu, proč by někdejší český premiér, který žije na Vysočině a je velmi erudovaný a výborně vnímaný třeba diplomacií - dodnes ho na Vysočině navštěvují velké osobnosti, proč by takový člověk neměl být kandidátem sociální demokracie na prezidenta? Myslím, že by mohl.


Více:

Prezidentský kandidát Sobotka: Po Václavech nechť přijdou Přemyslovci 

Kdybyste se měl rozhodnout mezi Švejnarem a Zemanem?
Zeman. Vůbec bych neváhal!


Sledujeme téma Přímá volba prezidenta 

A jak vnímáte vy poslanci ČSSD vedení pana Sobotky? Je to pevný vůdce, je to lídr?

Všimněte si jedné věci. Od doby, kdy nastoupil na post předsedy, neproběhly veřejně žádné útoky a napadání. Vyjma Jiřího Paroubka, který napadá a kritizuje každého. Bohouš Sobotka nebyl nikým veřejně kritizován a ČSSD se velmi vnitřně uklidnila. Není sice extrovertní typ politika. A já ho v této chvíli nemám za co veřejně kritizovat.

Více:

Sobotka: Zeman na Hrad, to ne. Vyškrtnul se sám
Odborník hodnotí Bohuslava Sobotku na Primě: Málem jsem usnul


Já neříkám, abyste ho kritizoval, já se ptám, zda je to schopný, pevný vůdce?


Bohuslav Sobotka rozhodně není typ tvrdého vůdce a to volání po tom, aby jím byl, to se nikdy nestane. Sobotka je, jaký je. Chybí tam trochu té teatrálnosti. U Bohuslava Sobotky mi chybí ta silná gesta v politice, ano, to tam chybí. Na druhou stranu...


Je to fér chlap?


Ze svých zkušeností nemohu říct, že není fér. A jestli se mě chcete ptát, jestli je fér vůči Jiřímu Paroubkovi, když byl jeho místopředsedou, to si musejí hoši vyříkat mezi sebou.


Sledujeme téma Ladislav Bátora 

A jak teď vnímáte všechny ty peripetie, z hlediska dějin určitě drobné - třeba taková kauza Bátora. Zajímá vás to vůbec?

Když sleduji diskuzi kolem jakéhosi pana Bátory, a tím ho nechci urazit, prostě úředníka, který něco někde říká, a mezitím sleduji, jak se ořezávají výdaje na sociální podporu, jak se ulehčuje těm nejbohatším, jak vláda ruší daně z dividend, aby ti nejbohatší ještě dostali odpustky, a ti nejchudší to zase museli zaplatit, pak kauza Bátora je odvádění pozornosti. Je to nestoudnost ze strany vládních politiků a TOP 09, že vnutili přes média veřejnosti pseudoproblém Bátora.


Má podle vás veřejnost šanci to odhalit?

Co se mi líbí na české veřejnosti, je to, že ona se naučila od komunistů číst mezi řádky, k čemuž se vrátila velmi záhy po listopadu. Volič, český občan, není blbec a on to vidí! Pan Kalousek, pan Schwarzenberg a TOP 09 hrají nečistou hru s českou veřejností a čas od času si k tomu musejí vymyslet nějakého pana Bátoru.


A kde myslíte, že se to zastaví? U nových voleb?


Nové volby podle mě budou v řádném termínu. Ta skupina 118 poslanců, anebo méně, jak se zde pořád vyčleňují mlži, plži, hlavonožci, je silná - tady nenajdete 101 poslanců, kteří by zkrátili volební období. Tomu nevěřím. Dovládnou do konce, ale pořád budou vytvářet pseudokrize, aby upevňovali své pozice v rámci koalice a především - aby odváděli pozornost od zásadních problémů! To jsou ekonomické problémy, které jsou řešeny na úkor české veřejnosti!


A jak to vidíte v nejbližších dnech? Vy říkáte pseudokrize, ale nemáte vy, politici, obavu, že ti lidé jednou vyjdou do ulic?


Já tu obavu mám a velikou. Já v té ulici totiž jsem. Byl jsem v Rumburku mezi lidmi a myslím, že ta hranice, kdy si politici s tím zahrávají, a mezi okamžikem, kdy se jim to vymkne z rukou, je už teď velmi blízko. Celé mi to velmi připomíná 30. léta, kdy hospodářská krize vyvolala to, že se k sluchu lidí a moci dostávají extrémní postoje a názory. A s tím si hrají, pánové Kalousek a Nečas.

Více:

Huml: Bojím se příštího roku. Lidé zchudnou a ozvou se 
John: Navrhnu Humlovi prémii, že odešel. On platit nebude

Přijal jste s otevřenou náručí pana Humla do ČSSD?


Otevřená náruč to zrovna nebyla. Já tu první informaci četl v Parlamentních listech. To, že pan Huml bude členem našeho klubu, jsem zjistil z Parlamentních listů a nikoliv z diskuze uvnitř ČSSD. To je jedna zvláštní věc, taková poznámka na okraj. Já to nezavrhuji, nevidím v tom ale také žádnou racionalitu, alespoň v této chvíli. Prostě se to stalo.


Je pan Huml přeběhlík, anebo ne?


Každý politik, který vymění v rámci svého mandátu tričko, je přeběhlík. Musí sundat nějaké tričko a obléknout jiné...


A nebyla to právě sociální demokracie, která před volbami říkala, nechceme přeběhlíky?

Teď to není ten okamžik, kdy by díky změně rozložení sil v parlamentu padla vláda. Tak tomu nepřikládám takový význam, jako když odešel pan Melčák a Pohanka. To bych panu Humlovi křivdil a já nechci křivdit nikomu. Pan Huml odešel od Věcí veřejných, což je jeho věc, a ČSSD se tím nestala vládní stranou, čili přeběhlík typu Melčák to není.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Luboš Xaver Veselý

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

12:12 Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

KAUZA Idiotský nápad. To řekl údajně hlavní opozičník Arsenij Jaceňuk, když ho velvyslanec EU na Ukr…