Havel byl dobrej člověk, hodnotí děti. Jeho díla ale neznají

21.12.2011 13:07

S Václavem Havlem zemřela jedna generace. V našich školách vyrůstá nová. Děti, které v době sametové revoluce ještě nežily. Děti, které od narození vnímají Slovensko jako vlastní stát a slovenštinu jako cizí jazyk. Budou to pravděpodobně ony, které brzy budou psát budoucnost naší země. O tom, jestli se za pár let na Slovensku bez slovníku nedomluví, se rozhoduje v našich rodinách i školách každý den.

Havel byl dobrej člověk, hodnotí děti. Jeho díla ale neznají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

V osobě Havla nezemřel pouze politik a prezident, ale také spisovatel, básník, dramatik, publicista a esejista. Tisícům diváků se ve svých hrách snažil předat svědectví své doby.  Kdo ji však nezažil, jen těžko pochopí.


Česko rozděleno mezi dva tábory


Veřejné šílenství, které zachvátilo naši zemi po smrti prezidenta, rozdělilo lid na dva tábory. První tábor cítí neuvěřitelný smutek z odchodu této osobnosti. Druhý tábor je znechucen z humbuku, který tato smrt vyvolala. Mezi těmito tábory se pohybuje mladá generace dětí, které nemohly zažít komunisty, sametovou revoluci nebo rozdělení Československa. Co se jich však už navždy dotkne, je situace posledních dnů. Jak na ni budou vzpomínat v souvislosti s osobou zesnulého prezidenta Václava Havla. Děti z dramatické výchovy z Brna z ulice Helceletova mají celkem jasno.


Budoucí dramatikové o Havlovi


Desetiletá Anna Dimitrová Havla vnímá především jako prezidenta:“Václav Havel byl jistě symbolem Československa.  V tomto si ho cením. Ovšem - je fakt, že jsem ho jako prezidenta nezažila. Nebo takhle, zažila, ale když z funkce prezidenta odcházel, tak jsem byla ještě malinká a tyhle věci jsem nevnímala.  Jeho umělecká tvorba je mi bohužel vzdálená,“ uvedla pro Parlamentní listy.cz mladá slečna. Na otázku, co o něm tedy přesně ví, odpověděla:“ Vím, že byl z hodně bohaté rodiny, napsal hodně divadelních her i filozofických děl. Podepsal Chartu 77, vedl sametovou revoluci a nějakou dobu strávil ve vězení. To z něj ale rozhodně nedělá zločince.“


Dvanáctiletá Edita Javorská má také jasno:“ Byl to dobrý prezident i umělec. Vnímám to tak, že byl ve všem dobrej.“ Dvanáctiletá Barbora Tomášková přiznává:“ Já ho vnímala jako vlivného člověka, ale jelikož jsem ho nezažila jako prezidenta, tak ho moc neznám.“ Petra Říhová, žačka dramatické výchovy, na adresu Havla dodává:“ Určitě pro naši republiku hodně udělal, ale dnešní generace ho spíš zná jen z učebnic dějepisu. Zabránil při sametové revoluci, aby se střílelo, díky němu tu není komunismus.“ Nikola Knosová, také dvanáctiletá mladá dáma, dodává:“ Pana Havla vnímám jako dobrého člověka, prezidenta i umělce. Moc ale nevím, jaký byl umělec, nic jsem od něj nečetla ani neviděla.“


Děti mají jasno: Nevystavujte mrtvé tělo Havla


V čem se však všechny děti shodují, je postoj k veřejnému šílenství kolem smrti Václava Havla.  Třináctiletá Kamila Fajtová vzkazuje čtenářům Parlamentních listů: “Je mi ho líto. Neměl negativní stránky. Byl asi hodný. A teď se asi bude vystavovat jeho tělo. Já jsem proti. Mrtví lidé by se neměli fotit.“ Barbora Tomášková s ní souhlasí: “Jeho smrt je zármutek, který má každý někde ve svém nitru. Myslím si však, že poprask kolem toho je až moc velký. Všude se o tom mluví. Ve zprávách je to taky. Pak moc nevíme, co se děje jinde.“

Třináctiletá Katka Vybíralová si myslí: “I když byl pro Českou republiku důležitý, tak je to trošku přehnané. Ale pro dospělé, kteří ho zažili, je to asi jiný.“ Anna Dimitrová k smrti Havla nakonec dodává: “ Jeho smrt mě šokovala. Nějak jsem si nemohla připustit, že legendární pan Havel je mrtvý. Je obdivuhodné, kolik lidí na něj vzpomíná. Na druhou stranu, ten poprask kolem... Možná to bude znít ošklivě, ale přijde mi to až příliš. Nechte jeho duši v klidu a pohodě, on si to zaslouží. Ještě musím zmínit, že jsem proti tomu, aby jeho tělo bylo vystaveno. Je to neúcta, aby přicházeli tisíce lidí, dívali se na jeho mrtvé tělo a fotili si jej.“


Učitelka dramatické výchovy Karla na adresu svých dětí uvedla: “Děti by neměly na Václava Havla zapomenout. Váží si ho jako osobnost, rozhodně se zajímají o minulost. To dokazuje i fakt, že na sociální síti Facebooku, se děti zapojují do diskuzí na téma osobnosti Václava Havla. Jsou si zároveň vědomy faktu, že většina z nich Havla nezažila jako prezidenta a proto jsou ovlivněné názory okolí. Překvapuje mě, jak se o něm baví s úctou. Jediné, co odsuzují, je poprask kolem jeho smrti, který hraničí s teatrálností.“

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Irena Ševelová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…