Havlův humor byl všudypřítomný i na vážných summitech, tvrdí Špaček

21.12.2011 9:58

Václav Havel byl optimista. Byl prý také pověstný svými vtipnými poznámkami a glosami. Podle Ladislava Špačka byl Havlův smysl pro humor specifický, ale všudypřítomný. V LN vzpomíná na příhodu z Maďarska.

Havlův humor byl všudypřítomný i na vážných summitech, tvrdí Špaček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

 

Podle Špačka, který působil jako hradní mluvčí, dokázal bývalý prezident vtipně glosovat cokoli a kdekoli. „Byl schopen žertovat velmi nečekaně a pro nás velmi povzbudivě i na těch nejchmurnějších setkáních, na summitu Severoatlantické aliance či Evropské unie, čímž otupil tu strohou oficiálnost těchto akcí,“ řekl Špaček v Lidových novinách.

Jednou jsme byli v maďarském parlamentu a Havlovi se chtělo na záchod

Z doby, kterou strávil s Havlem, zná také řadu historek. „Jednou jsme byli v maďarském parlamentu, delegace padesáti lidí a procházeli jsme těmi kilometrovými chodbami,“ vypráví Špaček.

Najednou se k němu Havel naklonil a řekl, že si potřebuje odskočit. To Špaček zařídil. „Celou dobu na toalety nás ale doprovázeli husaři v černých vysokých čepicích a v ruce drželi šavle,“ vzpomíná v LN.

Havel byl z toho nervózní a obával se, aby s ním husaři nešli i na záchod. „Aby mi třeba něco neusekli,“ pronesl Havel a dodal: „Tak ostatně mnohé problémy by se tím vyřešily.“

Havel si svou karikaturu pověsil na stěnu ve své vile

Havel nejspíš s nadhledem bral i karikatury, v nichž se po roce 1989 sám začal objevovat. Karikaturista a ilustrátor Vladimír Jiránek se s Havlem prý nikdy osobně nesetkal. Stejně tak i jeho kolega z Brna Lubomír Vaněk.

„Vladimír Mečiar na d některými nadával, mám ohlasy i od dalších, s nimiž jsem se setkal. Jen od Václava Havla nikdy. Je to ale vlastně i důkaz, že přijímal, když si z něj někdo dělal legraci,“ řekl Lidovým novinám Vaněk.

Jednu kresbu prý Havlovi poslal. Bývalý prezident to nekomentoval, ale pověsil si ji na stěnu ve své vile ve Střešovicích. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…