Hoďte po nich koblihu, zavelí Drábek při stávce. Bude to tak?

06.11.2010 19:13

Pokračujeme! Před týdnem jsme zjistili, že čeští politici v oblasti filmového umění preferují komedie a vyhrává u nich česká klasika. Tentokrát jsme zjišťovali, co naši politici čtou. Co se týče knih, jsou naši volení představitelé náročnější.

Hoďte po nich koblihu, zavelí Drábek při stávce. Bude to tak?
reklama

Mnoho oslovených na dotaz neodpovědělo, na čtení zřejmě nemají čas nebo v současné době legislativní nouze nečtou beletrii, ale Ústavu a jednací řád sněmovny.

Předsedkyně sněmovny a majitelka knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou Miroslava Němcová však jednací řád za dvanáct let strávených v dolní komoře Parlamentu zná, takže si na dobrou knížku vždy čas najde. 

„Teď čtu knihu o osudech Sidonie Nádherné z Vrchotových Janovic," sdělila  ParlamentnímListům.cz. Baronka Sidonie Nádherná byla přítelkyně pražského rodáka, basníka Rainera Marii Rilkeho a také důvěrnice Karla Čapka.

„Z knih, které mám nejraději, je pro mě dost těžké jmenovat jednu. Za všechny zmíním Celý život od Jana Zábrany," hovoří Němcová o díle, které je vlastně deníkem geniálního překladatele.

Komunista miluje Čapka

Europoslanec za KSČM Miroslav Randsdorf je člověkem mimořádně sečtělým a je pověstný svými encyklopedickými znalostmi. Na ty však neupozorňuje a nechce se blýsknout nějakým silně intelektuálním dílem, které nikdo nezná. „Miluji Karla Čapka a nejraději mám jeho povídky z obou kapes, pak také jeho Apokryfy. Jinak jsem naposledy četl Cestu na jih," vyjmenovává Randsdorf.

Jan Kalousek, jedna z nových tváří pražské ODS, má celkem náročný vkus. „Jedna z nejlepších knih co znám je Exodus od Leona Urise. Je to román o historii židovského národa a vzniku státu Izrael. Byl i zfilmován, s Paulem Newmanem v hlavní roli. Jinak jsem naposledy četl Bílého tygra od Adigy a Aravinda," vzpomíná Kalousek. Aravind je významný indický spisovatel a novinář žijící v Kanadě.

Stokrát přečtený Saturnin

Šéfka Suverenity Jana Bobošíková má prý vždy v určitém období nějakou oblíbenou knihu. „V současnosti vedou Ćtyři dohody Miguela Ruize. Autor odhaluje omezující názory, které nás připravují o radost. Jinak naposledy jsem četla Bridu, román Paula Coelha o mladé čarodejnici," vysvětluje Bobošíková..

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek jmenuje knihu, kterou zná snad každý. „Nejoblíbenější knihou je bezpochyby Jiroutkův Saturnin, stokrát přečtený a vždy zábavný. A naposledy jsem četl Rok kohouta od Terezy Boučkové. Je to román o ženě, které se rozpadne život a ona se jej snaží dát dohromady," říká Drábek.

Ve slavné pasáži Drábkova oblíbeného Saturnina se psalo o házení koblihami. Odboráři, kteří se během podzimu chystají stávkovat, by tedy možná měli doufat, že ministru Drábkovi během protestu nepadne zrak zrovna na tento výjev z oblíbené knihy.

Čtěte také:
Slunce, seno, třešničky a Akumulátor Škromach. Náročný divák politik?
Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš Urban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

4:44 Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

Takřka šest let uplynulo od zahájení kauzy Vidkun, kterou v minulosti realizoval Útvar pro odhalován…