Evropská komise navrhuje: Ještě brutálnější klimatická přestavba

02.07.2025 16:32 | Zprávy

Evropská komise ve středu představila nový klimatický cíl. Část emisí by přitom země Unie mohly vůbec poprvé zredukovat nikoliv doma, ale pomocí dotací v zemích třetího světa. Velmi kritičtí jsou k návrhu zastánci i odpůrci uhlíkové neutrality.

Evropská komise navrhuje: Ještě brutálnější klimatická přestavba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Návrh počítá s tím, že členské státy budou alokovat část svých rozpočtů na projekty, jako jsou výstavba solárních elektráren v Africe nebo podpora udržitelného zemědělství v Asii. Tyto aktivity mají papírově snížit emise přičtené EU, protože uhlíkové kredity získané z těchto projektů budou započítány do celkového cíle devadesátiprocentní redukce.
 
Česká republika se k návrhu staví skepticky. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že podpora projektů mimo EU může odčerpat zdroje potřebné pro domácí transformaci. „Musíme se zaměřit na reálné kroky u nás, ne na papírové kompenzace, které zatíží naši ekonomiku,“ řekl Fiala na tiskové konferenci. Podle něj by dotace na projekty v jiných kontinentech mohly oslabit konkurenceschopnost českých firem, které již čelí vysokým nákladům na dekarbonizaci.

 
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na sociální síti X zdůraznil: „Podporujeme snižování emisí, ale dotace na projekty mimo EU musejí být podloženy jasnou analýzou dopadů. Bez dostatečného financování a realistických plánů je to jen další byrokratická zátěž.“ Hladík také vyzval k větší podpoře Modernizačního fondu pro transformaci českého průmyslu, jako je chemický či ocelářský sektor. 

 
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar se k návrhu vyjádřil jednoznačně kriticky. Na sociální síti X dnes napsal: „Nové cíle EU na snížení emisí o 90 % do roku 2040 jsou zcela nerealistické. Dotace na projekty v jiných kontinentech jsou jen dalším ideologickým konstruktem, který ignoruje ekonomickou realitu a ohrožuje české firmy.“ Špicar upozornil, že bez detailní analýzy dopadů na průmysl hrozí ztráta konkurenceschopnosti Evropy na globálním trhu.
 
Zahraniční média přijala návrh s opatrným optimismem, ale také s výhradami. Britský The Guardian označil zapojení rozvojových zemí za „inovativní přístup k globální dekarbonizaci“, ale varoval před složitostí zajištění transparentnosti a efektivity těchto projektů. Německý deník Die Welt upozornil na rizika finanční zátěže pro evropské daňové poplatníky a nedostatek záruk, že uhlíkové kredity skutečně povedou k reálnému snížení emisí. 
 
Návrh EK nyní čeká na projednání členskými státy a Evropským parlamentem. Podle ČTK je však nepravděpodobné, že by byl schválen na nejbližším summitu EU, protože dánské předsednictví usiluje o jeho finalizaci až na zářijovém jednání ministrů životního prostředí. Odpor některých zemí včetně Česka může proces komplikovat. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Poláček

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 65 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Planeta hoří, babičky skolí vedro. Marketér vyškolil klimaticky neuvědomělé Čechy

16:12 Planeta hoří, babičky skolí vedro. Marketér vyškolil klimaticky neuvědomělé Čechy

Marketingový expert Tomáš Pflanzer apeluje při současné vlně veder na akutní řešení klimatické krize…