Paní Hanáková, píšou, že máte na ministerstvu chaos...

18. 4. 2013 6:57

Na Ministerstvu kultury podle MF DNES stále vládne chaos. Ministryně Alena Hanáková dělá kroky, které ještě nedávno kategoricky popírala a probíhají procesy, u kterých nikdo neví, zda jsou vůbec přínosné. Poslední událostí tohoto ražení bylo středeční odvolání ředitele Národní galerie.

Paní Hanáková, píšou, že máte na ministerstvu chaos...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková
reklama

Ministerstvo například stále trvá na slučování Národního divadla se Státní operou. Nemá přitom žádnou analýzu, jaké to přinese výhody, nebo naopak problémy. „To uvidíme za rok, za dva,“ říká k tomu náměstek ministryně kultury Martin Sankot, který je všeobecně považován za hlavní motor všech procesů, které pod ministerským dohledem probíhají.

Že by slučování, které zahájilo již předchozí vedení ministerstva, zastavili, však odmítá. „To by podle nás vyvolalo větší chaos, zmatek, negativa, než to nechat v tomto stavu,“ vysvětluje Sankot. Bývalé vedení podle něj zjevně nebylo schopné transformaci dokončit, takže muselo skončit. Jeho odvolání bylo příčinou slavného „procesového“ televizního vystoupení ministryně Aleny Hanákové.

Sami zainteresovaní umělci uznávají, že proces slučování může být přínosný. Jeho provedení je však prý neuvěřitelně špatné. „Je smutné, že transformaci české opery dělají lidé, kteří kultuře ani trochu nerozumějí. Zaráží mě neodbornost celého procesu. A to, že nikdo za zmatek nenese odpovědnost,“ říká k tomu tajemník Unie orchestrálních hudebníků Jindřich Ptáček. A přisadil si i bývalý ministr Jiří Besser: „Kdybych transformaci dělal já, udělám ji tak, že všichni budou spokojeni,“ myslí si.

Dalším překvapivým krokem bylo ve středu odvolání šéfa Národní galerie Vladimíra Rösela. Donedávna přitom ministryně Hanáková vehementně popírala, že by se k takovému kroku chystala. „Měl celou řadu příležitostí, aby prokázal svou kvalifikaci. Ukázalo se, že tato kvalifikace je velmi omezená,“ řekla k tomu ministryně nyní.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SZPI k novele zákona o potravinách, která mj. řeší dozorové kompetence v restauracích

15:06 SZPI k novele zákona o potravinách, která mj. řeší dozorové kompetence v restauracích

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) podporuje pozměňovací návrh k novele zákona o potr…