Tak trochu jiný rozhovor s ministryní Hanákovou. Tachecí čelila trápení

15.04.2013 7:52

Ministryně Alena Hanáková si během přibližně šestnácti měsíců svého působení připsala několik „zářezů“ v podobě dnes již zlidovělých výroků, vzbuzujících pobavení. Proto na rozhovor s Barborou Tachecí šéfka jejího sekretariátu přinesla vlastní diktafon, aby výroky ministryně nemohly být zkresleny. Tachecí tedy přepsala rozhovor slovo od slova - a výsledek rozhodně stojí za to.

Tak trochu jiný rozhovor s ministryní Hanákovou. Tachecí čelila trápení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková
reklama

Hned první vystoupení ministryně v televizní diskusi dopadlo velmi neslavně, když její nejčastější věta byla „nemám podklady“. Hanáková tehdy z neúspěchu obvinila poradce zděděné po předchůdci Jiřím Besserovi, mezi kterými provedla ráznou čistku. V létě loňského roku pak obhajovala odvolání ředitele Národního divadla a její televizní vystoupení vstoupilo do zlatého fondu neustálým opakováním fráze, že ve vedení divadla byly „špatně nastaveny procesy“.

Nedávno přinesl magazín Týden další historky z její ministerské činnosti, například když na dotaz německých novinářů odpověděla, že jejím nejoblíbenějším německým umělcem je Wolfgang Amadeus Mozart, nebo když se na návštěvě jižní Koreje vyptávala, zda by bylo možné se podívat do Severní Koreje. Mezi oběma zeměmi na korejském poloostrově je přitom válečný stav a napětí v těchto týdnech eskaluje.

Dojem se pokusila napravit v rozhovoru pro MF DNES, který vedla s redaktorkou Barborou Tachecí.

Při příchodu na rozhovor se podle Tachecí dříve než s ní osobně přivítala s jejím psem. Sama si přivedla ráznou vedoucí své kanceláře Markétu Ševčíkovou, která redaktorku šokovala, když na stůl položila vlastní diktafon. Tachecí, vědoma si toho, že nahrávku rozhovoru má k dispozici i ministryně, proto přiznává, že rozhovor přepsala skutečně slovo od slova.

„Ze strachu, abych nebyla nařčena ze zkreslování reálného děje, jsem při přepisu rozhovoru do stavby vět a kumulace slov zasahovala opravdu minimálně,“ píše v tradičním doprovodném sloupku „Jejíma očima“. „Špatně se mi to píše, ale prostě jsem se cítila příliš v koutě na to, abych se pokusila věty stylisticky vylepšit,“ dodává redaktorka. Těžko říci, zda snaha ministerského sekretariátu veřejné prezentaci spíše neuškodila.

Ať si to zodpoví ti jakoby kompetentní. A se vší silou

Hned v úvodu rozhovoru se redaktorka Barbora Tachecí snažila vymáčknout z ministryně názor na aktuální dění v Ústavu pro studium totalitních režimů.  Jenže Hanákové se do odpovědí moc nechtělo.

„V každém případě by si ten ústav zasloužil, aby to vedení bylo v pořádku, aby vlastně splňoval všechno to, proč byl zřízen,“ vyjádřila se ministryně. Proto by se prý měla situace v ústavu postavit „takzvaně na nohy“.

„Pokud vedení ústavu dělalo chyby, pak to byl důvod, aby tam nastaly nějaké změny,“ pokračovala Hanáková s tím, že by se k celému problému měli vyjadřovat spíše lidé „jakoby kompetentní“. Následně se ministryně rozesmála, když se jí Tachecí zeptala, zda se jí proces odvolání rady zdál v pořádku (pak vyšlo najevo, že jí pobavilo slovo „proces“), načež odpověděla: „Z toho ať se zodpovídají ti, kteří k tomu prostě dospěli. Kteří řekli: Ano, teď by měl být odvolán ten či onen a měl by si to zodpovědět se vší silou.“

Redaktorka pak připomněla slova premiéra Petra Nečase o nebezpečí, že se z ústavu stane ústav marxismu- leninismu, načež Hanáková odpověděla: „Je to vyjádření Petra Gazdíka, já jsem ho nečetla, osobně nevím…“ Když si s Barborou Tachecí vyjasnili, že autorem výroku je předseda vlády, uvedla ministryně, že výrok přesto nezaznamenala.

„Je ale pravda, že takové signály se mohly vidět,“ připustila. Na dotaz, jaké signály myslí, z ministryně vypadlo: „O kterých jste teď mluvila. Že pan Nečas má obavu. Ale nechci hodnotit výrok pana Nečase.“

Když se dál Tachecí zajímala, zda se bude ve věci nějak angažovat TOP 09, dozvěděla se: „Je to určitě téma, které bychom neměli úplně minout.“ Následně však ministryně uvedla, že v TOP 09 to není silné stranické téma a každý se vyjadřuje spíše sám za sebe. Dlouhou a možná trochu zmatenou odpověď utnula Tachecí dotazem, zda to Hanáková cítí stejně jako Petr Nečas. „Ano, cítím to stejně, že bychom se tím neměli zabývat,“ odpověděla ministryně, načež Tachecí téma ÚSTRu milosrdně ukončila.

Následovalo téma vztahů ministryně s premiérem Nečasem, který nedávno prohlásil, že vláda již dvakrát musela přerušit jednání o rekonstrukci Národního muzea, protože ministryně Hanáková nebyla schopna odpovídat na klíčové otázky. Hanáková však tato slova nevnímá jako kritiku své osoby. „Myslíte si, že všechny kritiky, všechny výroky kohokoliv, by se měly brát jako kritika vlastní práce?,“ ptala se překvapeně. Z několika jejích dalších překotných odpovědí vyplynulo, že situaci vnímá tak, že premiér řekl své připomínky, načež ministerstvo udělalo „všechny kroky k tomu, aby se situace změnila.“

Setkání s knížetem vyústilo ve vnitřní poklid

Na dotaz, zda na svém ministerstvu vidí nějaké problémy, zazněla odpověď: „Myslím, že kdyby všechna ministerstva i toto ministerstvo pracovalo i mělo se tak, že by nemělo žádný problém a všechno by bylo úžasné a tak, jak si představujeme, tak to by snad ani nebyla skutečnost.“ Následně jako své úspěchy vyjmenovala prosazení církevních restitucí a několik dalších bodů, které připravil ještě ministr Besser, načež Tachecí ujistila, že nastupovat do rozjetého vlaku a dokončit rozjeté věci skutečně není jednoduché.

Pak se redaktorka vyptávala, zda Hanákovou neznervózňovalo, když předseda TOP 09 nahlas řekl, že za ní hledá náhradu. „Já jsem si toho všimla, samozřejmě,“ připustila. Následně prý se Schwarzenbergem „vedla osobní rozhovor“, kde si věci vysvětlili. Po tomto setkání se prý Hanáková uklidnila. „Přestože ta situace byla nešťastná, vyústila nakonec v takový vnitřní poklid a porozumění v našich postojích a názorech na danou problematiku.“

Následoval dotaz, zda sama Hanáková o sobě někdy nepochybuje. Odpověď: „Jestliže kdykoliv nastaly jakékoliv problémy, jistěže si říkáte, co s tím udělat dál. Vždycky se k tomu můžete postavit různě.“ Ale je prý dobře, pokud člověk dospěje k tomu, že měl něco udělat jinak. „Sama jsem si občas řekla ano, to nebyl třeba nejlepší krok, mohl se udělat jiným způsobem. Posouvá vás to dál,“ pochvaluje si ministryně.

Na dotaz, co tímto sebezpytováním zjistila, Hanáková upřímně odpověděla, že poznala, že politika se spíše než srdcem má dělat rozumem. „Politika je o rozumu. Nakonec zjistíte, že ti lidé od vás tolik nečekají takového toho vstřícného vztahu, toho vstřícného řešení, toho, že řeknete ano, to je úžasné- ne, oni čekají více pozornosti,“ zakončila ministryně kultury rozhovor pro MF DNES. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…