Průzkum: 8 z 10 českých školáků má potíže s dodržováním pravidelného pitného režimu

14.01.2016 0:00

Osm z deseti českých školáků má větší či menší problém dodržovat pravidelný pitný režim. Nejčastějším důvodem pro jeho nedodržování je fakt, že rodiče nemohou na pravidelný pitný režim dohlédnout, pokud je dítě například ve škole, na hřišti či v kroužku.

Průzkum: 8 z 10 českých školáků má potíže  s dodržováním pravidelného pitného režimu
Foto: Shutter
Popisek: Klinikazdravi

Podle odborníků přitom nedodržování pitného režimu může mít pro děti závažné zdravotní následky. Tato skutečnost vyplynula z odpovědí 500 českých matek se školou povinnými dětmi do 15 let v průzkumu iniciovaném Sítí mateřských center v závěru minulého roku.

Řečí čísel pouze 20 % českých školou povinných dětí dodržuje pravidelný pitný režim, 64 % pitný režim většinou dodržuje a 15 % dětí jej spíše nedodržuje. A jaké jsou následky nedodržování pitného režimu? „Děti jsou mnohem více ohroženy únavou, nepozorností, mrzutostí, bolestmi hlavy, ale i zažívacími potížemi, zácpou nebo nechutenstvím,“ vysvětluje pediatr MUDr. Martin Gregora.

Nedodržování pravidelného pitného režimu má přitom stejného jmenovatele. Rodiče nemají stálý dohled nad dítětem, pokud je například ve škole či v zájmovém kroužku. To potvrdil i zmíněný průzkum, podle kterého je výše uvedené pro 84 % rodičů tím hlavním důvodem, proč jejich dítě nedodržuje pravidelný pitný režim. Přitom si školáci, obzvláště ti mladší, neuvědomují, jak je pravidelný pitný režim důležitý.

K složení pitného režimu říká MUDr. Martin Gregora: „Děti by měly pít hlavně vodu, minerálky s nízkým obsahem minerálů, bylinné, ovocné, zelené či slabé černé čaje, 100 % ovocné či zeleninové šťávy, ale to je příliš neláká. Proto je možné pitný režim zpestřit například slazenými nápoji.“  Některé veřejně dostupné údaje udávají, že příjem energie z nealkoholických nápojů činí jen 2 - 3 % z celkového průměrného denního příjmu energie, přesto je podle MUDr. Gregory třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel. „Pokud se strava dítěte skládá ze zdravých potravin, dítě netrpí obezitou a je denně alespoň hodinu v pohybu při sportu, není třeba se obávat sladké odměny.“ To platí například pro dny, kdy má školák v určitý den tělesnou výchovu, navštěvuje sportovní kroužek nebo běhá venku s kamarády.

I v případě pravidelného pitného režimu platí, že příkazy a zákazy dlouhodobě nefungují a s dětmi je potřeba hlavně komunikovat. Proto MUDr. Gregora doporučuje více se školákem mluvit o tom, co je pro něj dobré. To se netýká jen životosprávy, ale například i hraní her či trávení času na sociálních sítích. „Pokud mu navrhnete, že pravidla dáte dohromady spolu, je větší pravděpodobnost, že je bude dodržovat, protože se na jejich vytvoření podílel. Cesta pouhých zákazů je pro rodiče snadná, ale nevede ke kýženému cíli. Tak jako každého z nás i naše děti láká zákazy porušovat,“ uzavírá
MUDr. Gregora.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…