Střední třída se musí zreformovat. Ale opatrně, varuje bývalý státní úředník

19. 1. 2012 12:20

Jaká cesta vede ze současné krize kapitalismu? Je prý třeba osekat přílišné zvýhodnění střední třídy, ale opatrně, aby ve svém hněvu nezničila demokracii. Snad pochopí nezbytnost tohoto kroku, doufá Edvard Outrata, státní úředník ve výslužbě, který sám sebe ke střední třídě počítá.

Střední třída se musí zreformovat. Ale opatrně, varuje bývalý státní úředník
Foto: Repro Blesk
Popisek: Ukázka inzerce Úřadu vlády ČR
reklama

Řadě lidí je zřejmé, že současný kapitalismus se ocitá v jakési krizi a mnoho lidí se snaží najít cestu ven. Bývalý státní úředník Edvard Outrata má za to, že za krizí stojí pokřivená podoba spokojené střední třídy. Státy lidem ze střední vrstvy zachraňují hypotéky, ale slibují jim i mnohé další věci a pak nemají dost prostředků pro ty skutečně sociálně znevýhodněné občany. Outrata věří, že střední třída při svém vzdělání pochopí, že nějaká změna je nezbytná. Na druhé straně však zdůrazňuje, že tatáž střední třída je pilířem demokracie a nesmíme dopustit její pád. Outratův komentář přináší server Hospodářských novin (HN).

Obrana demokracie především

„Po celé 20. století je střední třída podporována nejen daňovou podporou hypoték, ale také např. penzijními systémy, podporou drobného podnikání, progresivním zdaněním, různými šikovně komplikovanými daňovými výhodami, růstem státní správy (která udržovala krok s růstem vzdělanosti střední třídy). S tím šla ruku v ruce ideologie: small is beautiful, americký sen, vynálezci z garáží, rags to riches, kultura odbornosti, kultura práv a nároků, atd.“ píše Outrata.

Tento myšlenkový proud léta slavil, ale nejpozději na přelomu tisíciletí se podle autora ukázalo, že se vyčerpal, že navrch opět získávají obří nadnárodní koncerny, které jsou motorem růstu ekonomiky. Pokud se chce střední třída vrátit na výslunní, musí projít proměnou. Pokud se k tomu neodhodlá, pak hrozí nebezpečí, že zničí svět, který se s její pomocí zdařilo vybudovat. Začne volat po ochranářské politice, kterou kdysi pomáhala odbourat, začne proklínat globalizaci a podobně. Celé to může skončit i fatálním otřesem demokracie.

„Co dělat? Bránit demokracii a odbourávat výhody střední třídy opatrně, snad jí její vzdělání umožní to přijmout a najít potřebnou rovnováhu. Nesmíme ji nechat padnout: přeci jen je snad nejsympatičtější složkou společnosti,“ uzavírá Outrata.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

768 tisíc v čudu. Dluh. Od ČSSD nula. Hamáčkova mládež: Pravda na papíře

18:45 768 tisíc v čudu. Dluh. Od ČSSD nula. Hamáčkova mládež: Pravda na papíře

Nové vedení si nebude volit jen ČSSD, ale o něco dříve i jejich mládežnická organizace. Mladí sociál…