Žadatelé o informace budou mít horší podmínky. Zpřísní to zákon

05.10.2012 10:32

Získat informace o platech politiků a jejich poradců bude napříště výrazně složitější. Počítá s tím novela zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou do připomínkového meziresortního řízení poslalo ministerstvo vnitra. Informuje o tom Český rozhlas (Čro).

Žadatelé o informace budou mít horší podmínky. Zpřísní to zákon
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Pokud někdo žádal informace o platech všech příjemců placených z veřejných zdrojů, možné to bylo. „Nově to půjde jen u politiků, na které se vztahuje zákon o střetu zájmů. Řízení o vydání informace se také výrazně prodlouží,“ uvedl rozhlas. Poskytování informací se má totiž napříště řídit správním řádem.

Český rozhlas zjistil, že napříště už nebude možné žádat o podklady, podle kterých úřad rozhoduje, nebo o záznamy z neveřejných jednání. Nebude také možné žádat o podklady, podle kterých úřad rozhoduje, nebo o záznamy z neveřejných jednání.

„Úředník, bude-li chtít, zmotá věc ještě mnohem více než dnes a vytvoří několik pater složitosti. Takže já se obávám prodloužení toho procesu,“ zmínil k tomu Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

„Velmi významný rys je podřízení pod běžné správní řízení, což bude především znamenat obrovské množství obstrukčních příležitostí, protože to je norma velmi složitá, zaměřená na různá věcná řešení jako stavby budov, vodoprávní díla – a to vůbec neodpovídá fenoménu informací,“ dodal Kužílek.

Náměstek: Zodpovídání dotazů se protáhne

Radiožurnál oslovil i právníky, kteří se touto problematikou zaobírají. A ti podle zjištění Radiožurnálu odpovídají k problému podobně jako Kužílek. I dokonce náměstek ministra spravedlnosti František Korbel hodnotí řadu úprav problémově. Zodpovídání dotazů se i dle jeho mínění protáhne a prodraží.

„Podle mého názoru je ta novela možná příliš rozsáhlá, spoustu otázek a problémů vyřešila již judikatura, která velmi rozšířila stávající výklad zákona o svobodném přístupu k informacím. A ta novela jde možná o krok zpět,“ uvedl Korbel. Je tady ale podle něj i druhá strana mince.

„Nechci novelu kritizovat jako celek, jsou v ní i některá velmi dobrá ustanovení, jako je například informační příkaz ze strany nadřízeného orgánu. To je mechanismus, který by měl zabraňovat dnešnímu pink-pongu mezi nadřízeným a podřízeným orgánem a měl by vést ke zrychlení poskytování informací,“ dodal Korbel.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…