Žadatelé o informace budou mít horší podmínky. Zpřísní to zákon

5. 10. 2012 10:32

Získat informace o platech politiků a jejich poradců bude napříště výrazně složitější. Počítá s tím novela zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou do připomínkového meziresortního řízení poslalo ministerstvo vnitra. Informuje o tom Český rozhlas (Čro).

Žadatelé o informace budou mít horší podmínky. Zpřísní to zákon
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Pokud někdo žádal informace o platech všech příjemců placených z veřejných zdrojů, možné to bylo. „Nově to půjde jen u politiků, na které se vztahuje zákon o střetu zájmů. Řízení o vydání informace se také výrazně prodlouží,“ uvedl rozhlas. Poskytování informací se má totiž napříště řídit správním řádem.

Český rozhlas zjistil, že napříště už nebude možné žádat o podklady, podle kterých úřad rozhoduje, nebo o záznamy z neveřejných jednání. Nebude také možné žádat o podklady, podle kterých úřad rozhoduje, nebo o záznamy z neveřejných jednání.

„Úředník, bude-li chtít, zmotá věc ještě mnohem více než dnes a vytvoří několik pater složitosti. Takže já se obávám prodloužení toho procesu,“ zmínil k tomu Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

„Velmi významný rys je podřízení pod běžné správní řízení, což bude především znamenat obrovské množství obstrukčních příležitostí, protože to je norma velmi složitá, zaměřená na různá věcná řešení jako stavby budov, vodoprávní díla – a to vůbec neodpovídá fenoménu informací,“ dodal Kužílek.

Náměstek: Zodpovídání dotazů se protáhne

Radiožurnál oslovil i právníky, kteří se touto problematikou zaobírají. A ti podle zjištění Radiožurnálu odpovídají k problému podobně jako Kužílek. I dokonce náměstek ministra spravedlnosti František Korbel hodnotí řadu úprav problémově. Zodpovídání dotazů se i dle jeho mínění protáhne a prodraží.

„Podle mého názoru je ta novela možná příliš rozsáhlá, spoustu otázek a problémů vyřešila již judikatura, která velmi rozšířila stávající výklad zákona o svobodném přístupu k informacím. A ta novela jde možná o krok zpět,“ uvedl Korbel. Je tady ale podle něj i druhá strana mince.

„Nechci novelu kritizovat jako celek, jsou v ní i některá velmi dobrá ustanovení, jako je například informační příkaz ze strany nadřízeného orgánu. To je mechanismus, který by měl zabraňovat dnešnímu pink-pongu mezi nadřízeným a podřízeným orgánem a měl by vést ke zrychlení poskytování informací,“ dodal Korbel.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj získal pro III. kolo kotlíkových dotací dalších 119,7 milionu Kč

20:29 Jihočeský kraj získal pro III. kolo kotlíkových dotací dalších 119,7 milionu Kč

Dalších 119,7 milionu korun. Tuto částku získal Jihočeský kraj k navýšení finančních prostředků pro …