Kužílek (STAN): Neomezený růst české legislativy má povahu rakovinného bujení

13.10.2017 10:12 | Zprávy

Přední český expert na otevřenou státní správu, autor zákona o svobodném přístupu k informacím a kandidát STAN Oldřich Kužílek říká, že neomezený růst české legislativy má povahu rakovinného bujení. „Člověk už není fyzicky schopný se v zákonech orientovat,“ tvrdí Kužílek a navrhuje omezit přijímání nových zákonů formou kus za kus.

Kužílek (STAN): Neomezený růst české legislativy má povahu rakovinného bujení
Foto: STAN
Popisek: STAN

„Stav českého zákonodárství má povahu přírodní katastrofy. V zákonech a regulacích se nevyznají už ani právníci. Relevantní ekonomické studie říkají, že v mnoha zemích existuje záhadný rozdíl mezi tím, jak by ekonomika měla být výkonná, a jak výkonná ve skutečnosti je. Je tam rozdíl dvě až čtyři procenta HDP. Z jejich závěrů vyplývá, že je to dáno přemírou a složitostí regulace,“ říká Kužílek.

„Řešením by mohl být model nazvaný legislativní STOP-STAV. Parlament nepřijme zákon, jimž se zvýší počet platných zákonů. Jeden zákon dovnitř, jiný ven. Nebo počty slov – za každý nový odstavec se musí jeden odstavec zrušit. Nutí vás to najít takové formulace, které budou jednodušší, kratší a srozumitelnější,“ říká Kužílek.

Starostové proto už navrhli seznam sedmi zákonů, kterých se rušení bude týkat v první řadě. Mezi nimi jsou zákony o podporovaných zdrojích energie, o daních z příjmů nebo o silničním provozu (kompletní seznam zákonů naleznete v příloze).

„S modelem legislativního STOP-STAVU jsme v absolutní shodě. Bude to jedna z věcí, kterou budeme prosazovat po úspěšných volbách. Stát má sloužit, ne překážet,“ dodává lídr STAN Jan Farský.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.