Kužílek (STAN): Neomezený růst české legislativy má povahu rakovinného bujení

13.10.2017 10:12

Přední český expert na otevřenou státní správu, autor zákona o svobodném přístupu k informacím a kandidát STAN Oldřich Kužílek říká, že neomezený růst české legislativy má povahu rakovinného bujení. „Člověk už není fyzicky schopný se v zákonech orientovat,“ tvrdí Kužílek a navrhuje omezit přijímání nových zákonů formou kus za kus.

Kužílek (STAN): Neomezený růst české legislativy má povahu rakovinného bujení
Foto: STAN
Popisek: STAN

„Stav českého zákonodárství má povahu přírodní katastrofy. V zákonech a regulacích se nevyznají už ani právníci. Relevantní ekonomické studie říkají, že v mnoha zemích existuje záhadný rozdíl mezi tím, jak by ekonomika měla být výkonná, a jak výkonná ve skutečnosti je. Je tam rozdíl dvě až čtyři procenta HDP. Z jejich závěrů vyplývá, že je to dáno přemírou a složitostí regulace,“ říká Kužílek.

„Řešením by mohl být model nazvaný legislativní STOP-STAV. Parlament nepřijme zákon, jimž se zvýší počet platných zákonů. Jeden zákon dovnitř, jiný ven. Nebo počty slov – za každý nový odstavec se musí jeden odstavec zrušit. Nutí vás to najít takové formulace, které budou jednodušší, kratší a srozumitelnější,“ říká Kužílek.

Starostové proto už navrhli seznam sedmi zákonů, kterých se rušení bude týkat v první řadě. Mezi nimi jsou zákony o podporovaných zdrojích energie, o daních z příjmů nebo o silničním provozu (kompletní seznam zákonů naleznete v příloze).

„S modelem legislativního STOP-STAVU jsme v absolutní shodě. Bude to jedna z věcí, kterou budeme prosazovat po úspěšných volbách. Stát má sloužit, ne překážet,“ dodává lídr STAN Jan Farský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolářík (Piráti): Tato novela určitě není dokonalá a bude potřeba ji opravit

20:31 Kolářík (Piráti): Tato novela určitě není dokonalá a bude potřeba ji opravit

Projev na 7. schůzi Poslanecké sněmovny k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění insolvenční zákon