Cena Ministerstva kultury v oboru tanečních aktivit udělena Josefu Kábrtovi

31.08.2017 21:18

Cena Ministerstva kultury za neprofesionální umělecké aktivity v oboru tanečních aktivit byla udělena za celoživotní přínos v oblasti společenského tance panu Josefu Kábrtovi. Cenu předala Ing. Eva Suknarovská z odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury v sobotu 26. srpna 2017 v Táboře v rámci 49. předsezónního kongresu pořádaného Svazem učitelů tance ČR.

 Cena Ministerstva kultury v oboru tanečních aktivit udělena Josefu Kábrtovi
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

S folklorním, lidovým tancem se pan Josef Kábrt seznámil během svého působení ve školním tanečním kroužku. Na základě těchto zkušeností mohl ve 27 letech založit na hornickém učilišti v Královském Poříčí soubor, který se věnoval lidovým písním a tancům. Po přestěhování souboru do domu kultury v Sokolově se rozrostla i členská základna a zvyšovala se také jeho taneční úroveň. V době vrcholných úspěchů soubor reprezentoval na různých soutěžích a přehlídkách folklorního tance, včetně zahraničních. Mimo to vedl pan Josef Kábrt v Sokolově první poválečné taneční kurzy pro mládež. V roce 1960 od lidových tanců upustil a začal se věnovat se svým souborem národně společenským tancům. Vysokou úroveň činnosti souboru v této oblasti dokládá jeho každoroční působení na celostátních přehlídkách.

Ke Kábrtovým výrazným počinům patří iniciace vzniku Lidové taneční konzervatoře, která nabízela vzdělání lektorům a asistentům společenského tance pod vedením profesorů pražské taneční konzervatoře a tanečního oddělení AMU. Mimo výuku tance se věnoval také organizování soutěží na národní i nadnárodní úrovni, z nichž některé se pořádají dodnes.

Po sametové revoluci založil pan Josef Kábrt vlastní taneční školu, jež se záhy etablovala a jejíž vedení před deseti lety předal svému dřívějšímu žákovi a asistentovi. Tance se pan Josef Kábrt však nezřekl; ve svých 89 letech se věnuje participaci tanečních souborů západočeského regionu na kulturně-společenských akcích škol, úřadů a dalších organizací.

Kábrtova redaktorská a publikační činnost zahrnuje více jak dvacetiletou práci pro časopis Svazu učitelů tance ČR, inovativní texty v oblasti předtaneční výchovy či hlubší zkoumání možností tzv. „minitančení“ – kurzů pro žáky druhého stupně základních škol, dále řadu materiálů týkajících se country dance či množství aktualit, novinek a názorů z taneční oblasti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…