Evropský týdeník: Zdivočelý návrh Komise a virtuální návštěva Asie
Předplenární výborový týden se nesl hlavně ve znamení reakce na návrh Komise, která přišla s nápadem na zavedení dalšího klimatického cíle snížit emise skleníkových plynů v EU do roku 2040 o 90 procent. K tomuto říkám jasné ne.
Ne zeleným zítřkům
Dalším sešněrováním byznysu ekonomicky výkonné EU nedosáhneme. Nehledě na to, že už teď v greendealové legislativě opravujeme hromadu chyb a mnoho dalších ještě na změnu čeká. Argumentem nemůže být ani to, že plánovačům zelených zítřků v časové ose vedle roků 2030 (-55 %) a 2050 (-100 %) chybí rok 2040.
Pokud nechceme, aby se lidé proti EU stavěli ještě víc než teď, musíme cíl pro rok 2040 jasně odmítnout. Jinak nám hrozí, že Evropa bude plná neschopných antisystémových vlád, které sice nedokážou nic vyřešit, ale zato ji budou chtít totálně rozložit. Přiznejme si konečně, že k inovacím v oblasti čistých technologií se neproregulujeme a i tento nerealistiký a ekonomiku poškozující návrh jednoznačně odmítněme, což prosazuje i česká vláda.
Zároveň nechápu, proč Komise přichází s lunatickým návrhem na zpřísnění klimatických cílů právě v tomto období. Příští týden se ve Štrasburku bude hlasovat o vyslovení nedůvěry Komisi a takovým krokem si u řady pravicových poslanců příliš nepomůže.
Konkrétní návrhy
Po celý týden zároveň pokračoval sběr poslaneckých podpisů pod můj dopis Komisi, v němž navrhuji konkrétní úpravy systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2.
Stal jsem se rovněž spolunavrhovatelem parlamentního usnesení, které se zabývá situací nelegálně zadržovaných civilistů a válečných zajatců a také pokračujícím bombardováním civilistů během války vedené Ruskem proti Ukrajině.
Podpořil jsem i písemnou otázku na Komisi ohledně plánovaného přechodu od papírových k elektronickým příbalovým letákům k lékům, který považuji za předčasný a s ohledem na některé skupiny obyvatel i rizikový.
Asijský čtvrtek
Program v Bruselu jsem si okořenil dvěma akcemi zaměřenými na asijský region. Začít musím u europarlamentní Delegace pro vztahy s Korejským poloostrovem, jejíž jsem členem, diskutovala se hlavně situace po nedávných prezidentských volbách v Jižní Koreji. S několika kolegy z ECR jsem se pak setkal s velvyslancem Zastupitelského úřadu Tchaj-peje pro EU a Belgii k zajímavé debatě o politickém vývoji a hospodářské spolupráci s Tchai-wanem.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV